tajnews
03 فروردین 1402 - 12:38

اعتراضات و اعتصاب های جدید به طرح بازنشستگی ماکرون، فرانسه را در بر می گیرد

تلاش های اخیر ماکرون برای توجیه طرح اصلاح بازنشستگی انتقادها به آن را افزایش داده و رسانه ها از تصمیمات اتحادیه های مختلف برای برگزاری اعتصاب ها و اعتراضات گسترده جدید به این طرح برای امروز ( پنج شنبه) خبر دادند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، نشریه "دی سایت" آلمان در مطلبی نوشت: حدود یک هفته پس از تصویب طرح اصلاحات بازنشستگی ماکرون، "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه باید منتظر اعتراضات جدید باشد. تلاش او برای توجیه این طرح انتقادات جدیدی را به همراه دارد.

به این ترتیب فرانسه برای یک روز دیگر برای اعتصابات و اعتراضات گسترده آماده می شود. مقامات انتظار دارند تا 800000 تظاهرکننده در سراسر کشور در روز پنجشنبه به خیابان ها بیایند. 12000 افسر پلیس و ژاندارم برای مقابله با ناآرامی ها تعیین شده اند. تلاش امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای آرام کردن معترضان با گفتگو، موجب ناامیدی بیشتر اتحادیه‌ها شد.

هزاران نفر از ابتدای سال جاری در اعتراض به افزایش تدریجی سن بازنشستگی از 62 سال به 64 سال در فرانسه اعتصاب و اعتراض هایی را برگزار کرده اند. اخیراً اختلاف بر سر این پروژه، زمانی تشدید شد که دولت این افزایش را بدون رأی شورای ملی انجام داد.

از آن زمان تاکنون، در تظاهرات خودجوش عصرانه، شورش های روزافزونی در این کشور رخ داده است. برخی از اعتصابات در بخش جمع آوری زباله، در حمل و نقل و در انبارهای نفت هفته ها است که ادامه دارد.

این اصلاحات پس از آن تصویب شد که دو رای عدم اعتماد به دولت در شامگاه دوشنبه در مجلس ملی شکست خورد. اکنون این به شورای قانون اساسی بستگی دارد که از نظر تئوری می تواند بخش هایی از اصلاحات را لغو کند یا نه.

چپ ها و ملی گرایان دست راستی خواهان بازنگری در عملکرد دولت هستند که زمان بحث در مجلس را با روندی شتابزده کوتاه کرد و اصلاحات را در متن بودجه گنجاند. هنوز مشخص نیست شورای قانون اساسی چه زمانی تصمیم خواهد گرفت. ماکرون می خواهد این اصلاحات تا پایان سال جاری انجام شود.

رئیس‌جمهور فرانسه مدت‌ها در مناقشه بر سر اصلاحات در پشت صحنه باقی مانده بود. او در مصاحبه ای در روز چهارشنبه به رسانه های «ت‌اف1» و «فرانس2» گفت: ما باید آرام باشیم. وی به پیشرفت در دنیای کار اشاره کرد. ماکرون تاکید کرد که انجام اصلاحات برای او سرگرمی نیست و کار خیلی سختی است. وی تاکید کرد: ما از مردم می خواهیم که تلاش کنند. وی اعتراف کرد که این طرح هرگز محبوب نیست.

رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر اینکه با این وجود افزایش سن بازنشستگی کار درستی است، گفت: بین نظرسنجی ها و منافع کوتاه مدت و عمومی کشور، من برای مصلحت عمومی کشور تصمیم می گیرم. با این حال وی تاکید کرد که متأسف است که نتوانسته همه را برای ضرورت اصلاحات متقاعد کند.

درحالیکه شورای قانون اساسی فرانسه همچنان لازم است تا نظر آخر خود را در مورد طرح اصلاح نظام بازنشستگی بدهد ماکرون به شبکه «ت‌اف1» و «فرانس2» گفت که تغییرات باید تا پایان سال میلادی به اجرا در بیاید.

وی اضافه کرد: هر چه بیشتر منتظر بمانیم، وضع بدتر می‌شود. این اصلاح ضروری است، این من را خوشحال نمی‌کند. ترجیح می‌دادم این کار انجام نشود.

ماکرون که طبق قانون اساسی نمی‌تواند برای سومین دوره متوالی رئیس جمهوری فرانسه شود، بیان کرد که حاضر است برای این طرح اصلاح سرزنش شود و مورد انتقاد قرار گیرد.

روز سه‌شنبه درگیری خشونت آمیزی بین معترضان و نیروهای امنیتی در مرکز پاریس اتفاق افتاد. این مساله طی روزهای گذشته تکرار شده که صدها نفر دستگیر شدند و پلیس از تاکتیک‌های خشونت آمیز برای سرکوب معترضان استفاده کرده است.

معترضان فرانسوی از تصمیم رئیس جمهور این کشور مبنی بر افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 سال بدون رأی گیری در مجلس ملی عصبانی هستند.

طرح بازنشستگی ماکرون در یک ماه گذشته چند نوبت در مجلس ملی ارائه شد، اما آرای کافی را بدست نیاورد و اخیرا رئیس جمهور فرانسه از نخست وزیر خواست تا برای اجرایی کردن این طرح جنجالی از اختیارات ویژه استفاده کند که براساس آن دولت بدون مصوبه مجلس می‌تواند طرح خود را به قانون تبدیل کند.

پس از آن ماکرون از صفوف مخالفان به استکبار متهم شود. لوران برگر از اتحادیه CFDT ماکرون را به دروغگویی و انکار متهم کرد. فیلیپ مارتینز از اتحادیه CGT گفت: یا او سیستم (بازنشستگی) ما را نمی شناسد - و این بد است - یا با ما شوخی می کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1105895