tajnews
11 دی 1401 - 17:34

رزمایش نیروی زمینی ارتش روسیه در خاک ارمنستان

وزارت دفاع روسیه از برگزاری رزمایشی در خاک ارمنستان در قالب نیروهای «سازمان پیمان امنیت جمعی» خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه از برگزاری رزمایشی در خاک ارمنستان در قالب نیروهای «سازمان پیمان امنیت جمعی» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمینا»  وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یگان‌های نیروی زمینی روسیه در رزمایش سازمان پیمان امنیت جمعی که در ارمنستان برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: «رزمایش مشترک نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی "برادری شکست ناپذیر-۲۰۲۳" در خارج از روسیه و در خاک ارمنستان برگزار خواهد شد.»

این وزارتخانه به جزئیات بیشتری از این رزمایش هیچ اشاره‌ای نکرده است.کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی هستند.در سال ۲۰۰۲، شورای امنیت جمعی در جلسه‌ای در مسکو تصمیم گرفت که سازوکارها و ساختارهای همکاری بین کشورهای عضو معاهده امنیت جمعی را به یک سازمان بین‌المللی منطقه سازمان پیمان امنیت جمعی تبدیل کند و به آن وضعیت مناسب بدهد.

چندی قبل وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در دیدار با همتای ارمنستانی خود از آمادگی اعزام ناظران سازمان پیمان امنیت جمعی برای استقرار در ارمنستان خبر داد.

 «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در دیدار با «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان گفت: «سازمان پیمان امنیت جمع  آماده اعزام ناظران خود به ارمنستان است، این امر مستلزم تصمیم شورای امنیت جمعی این اتحادیه است.»

وزیر خارجه روسیه افزود که بلافاصله پس از درخواست ارمنستان برای تشکیل اجلاس فوق‌العاده سازمان پیمان امنیت جمعی، تصمیم گرفته شد که دبیرکل این سازمان به ارمنستان اعزام شود. 

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 948167