tajnews
25 آذر 1401 - 16:52

اروپا، ایلان ماسک و توییتر را تهدید به تحریم کرد

اتحادیه اروپا مالک توییتر را به علت تعلیق حساب کاربری برخی از روزنامه‌نگارن تهدید به تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی‌صباح، «ورا ژورووا»، معاون رئیس کمیسیون اروپا در امور شفافیت و ارزش‌ها امروز جمعه «ایلان ماسک»، مالک جدید شبکه توییتیر را تهدید به تحریم کرد.

وی دراین‌باره گفت: خبرها درباره تعلیق حساب کاربری روزنامه‌نگاران در توییتر نگران‌کننده است. قانون خدمات دیچیتال اتحادیه اروپا بر آزادی رسانه‌ها و حقوق پایه احترام می‌گذارد. ایلان ماسک باید (از این قانون) آگاه باشد. خطوط قرمزی وجود دارد و تحریم‌هایی که به‌زودی اعمال می‌شود.

شبکه توییتر دیروز حساب کاربری برخی از روزنامه‌نگارانی تعلیق کرد که اخیراً درباره ایلان ماسک (مالک جدید توییتر) مطالبی منتشر کرده بودند. ایلان ماسک گفته قانون منع انتشار اطلاعات شخصی افرد برای همه است، از جمله روزنامه‌نگاران.

توئیتر که در سال ۲۰۰۶ و به عنوان یک شبکه اجتماعی برای تبادل پیام‌های کوتاه تأسیس شد، در اواخر اکتبر امسال توسط ایلان ماسک به مبلغ ۴۴ میلیارد دلار خریداری شد. در ماه نوامبر، کمی بیش از یک هفته پس از تصدی مسئولیت او در این شبکه، این میلیاردر شروع به اخراج کارگران شرکت کرد تا توئیتر را در مسیری سالم قرار دهد، که موجی از انتقادات عمومی را برانگیخت.

از سوی دیگر طبق گزارشی جدید توئیتر اکنون مشغول انجام فرایندی است تا حدود ۶۲ هزار حساب کاربری مسدود شده که هرکدام بیش از ۱۰ هزار فالوئر دارند را احیا کند. این رقم شامل یک حساب کاربری توئیتری با بیش از ۵ میلیون فالوئر و ۷۵ حساب کاربری با بیش از یک میلیون فالوئر است. حساب‌های کاربری مورد بحث هنوز فاش نشده‌اند، هرچند ممکن است برخی اشخاصی که قبلاً در این پلتفرم ممنوع شده بودند مانند استیو بنن مشاور سابق کاخ سفید در میان حساب‌های در حال احیا باشند.

نشریه پلتفرمر ادعا می‌کند کارمندان توئیتر پروژه احیای حساب‌های کاربری را «انفجار بزرگ» نامیده‌اند. به گفته کارمندان در شرایطی که توئیتر بسیاری از نیروهای مهندسی خود را از دست داده، اجرای چنین پروژه‌ای ممکن است به بی ثباتی بیشتر در پلتفرم منجر شود.

در این میان رویترز نیز در خبری به نقل از یوئل راث رئیس سابق اعتماد و امنیت توئیتر نوشته است این شبکه اجتماعی تحت کنترل ایلان ماسک (مالک جدید پلتفرم) به مکان امن تری تبدیل نمی‌شود. همچنین او در نخستین مصاحبه از زمان استعفا از سمش در توئیتر در ماه جاری اعلام کرد این شرکت نیروی انسانی کافی برای انجام فعالیت‌های ایمنی ندارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 914367