tajnews
18 دی 1401 - 14:36

معاون استاندار قزوین: تصمیم‌های دیرهنگام مدیران شهرستانی مردم را سرگردان کرده است

معاون عمرانی استاندار قزوین با بیان اینکه تصمیم‌های دیرهنگام مدیران شهرستانی مردم را سرگردان کرده است گفت: کارگروه‌های شهرستانی ‌آلودگی هوا باید حداقل ۱۲ ساعت قبل از هر اقدامیبه تصمیم‌ قطعی رسیده و آن را اعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، مهدی رجحانی امروز در کارگروه استانی شرایط اضطراری آلودگی هوا که در سالن جلسات شهیدسلیمانی استانداری قزوین برگزار شد، با انتقاد از عملکرد کارگروه‌های شهرستانی آلودگی هوا اظهار داشت: روزهایی که گذشت و هفته‌هایی که پشت سر گذاشتیم، نشان داد که در روش تصمیم‌گیری در مدیریت آلودگی هوا دچار اشکالاتی هستیم که نارضایتی را به همراه داشت.

وی اضافه کرد: یکی از اشکالات ما ابلاغ و اعلام دیرهنگام شرایط تعطیلی مدارس و سایر اماکن عمومی بود که مردم استان قزوین را ناراضی کرده است و از ما می‌پرسند که چرا برای اعلام نتیجه تصمیمات کارگروه آلودگی هوا دیر اقدام می‌شود؛ فارغ از اینکه این نتیجه تعطیلی و یا عدم تعطیلی مدارس و سایر اماکن باشد.

تصمیم‌های دیرهنگام مدیران شهرستانی مردم را سرگردان کرده است

رجحانی با بیان اینکه تداوم آلودگی در ماه‌های اخیر بین مدیران اختلاف نظرهایی را ایجاد کرد، گفت: برای نمونه خیلی از مدیران اعتقاد داشتند که چون آلودگی خیلی‌طولانی شده، باید در تعطیلی مدارس و سایر فعالیت‌ها تجدید نظر شود. با توجه به اینکه این اختلاف نظرها در سطح کارگروه‌‌های شهرستانی بروز داشته، تردیدی در مدیران ایجاد کرده که باعث می‌‌شود مدیران کارگروه تا دیرهنگام به تصمیم می‌رسند.

وی با انتقاد از اینکه آخرین لحظات شب تصمیمات کارگروه‌های شهرستانی درباره تعطیلی یا عدم تعطیل اعلام می‌شود، ادامه داد: این تصمیم‌گیری‌های دیرهنگام اولاً مردم را سرگردان می‌کند و ثانیا اثربخشی تصمیمات را کم می‌کند.

جانشین ریاست کارگروه اضطراری آلودگی هوای استان قزوین تصریح کرد: وقتی یک‌هفته با پایداری شرایط جوی و استمرار آلودگی هوا مواجه هستیم، اگر از ابتدای هفته مشخص شود که 3 روز پیش رو تعطیل است، مردم رفتارهای مؤثرتری را برای مدیریت آلودگی هوا انجام می‌دهند. برای نمونه وقتی مدیر مدرسه بداند که مدارس 4 روز تعطیل هستند، سیستم گرمایشی را خاموش می‌کند و به این ترتیب آلودگی‌های فسیلی و مصرف گاز کمتر می‌شود؛ اما وقتی تعطیلی‌ها را شب به شب اعلام می‌کنیم، هیچ‌ اتفاق مثبتی رخ نمی‌دهد.

 رجحانی با تأکید بر لزوم تصمیم‌گیری کارگروه‌های شهرستانی آلودگی هوا بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی افزود: باید بر مبنای پیش‌بینی تصمیم بگیریم و زمان اعلام تصمیمات کارگروه هم باید مطابق قانون رعایت شود. بنابراین تکلیف مشخص است و کارگروه‌های شهرستانی ‌آلودگی هوا باید حداقل 12 ساعت قبل از هر اقدامی به تصمیم‌ برسند و تعطیلی یا عدم تعطیلی اماکن عمومی مانند مدارس را اعلام کنند.

نقش هوای پایدار در آلودگی هوای استان قزوین

مدیرکل هواشناسی استان قزوین هم در این جلسه با اشاره به اثر خشک‌سالی در تشدید آلودگی هوا گفت: از ابتدای سال زراعی جاری یعنی از اول مهرماه تاکنون 51 روز هوای ما پایدار بوده که مستعد انباشت آلاینده‌های جوی و افزایش آلودگی هوا بوده است. در ضمن 44 روز هوای ما ناپایدار و 12 روز هم نسبتاً ناپایدار بوده است. بنابراین در 48 درصد روزهای فصل سرد هوای پایدار داشتیم. 

یوسف شیخ‌الملوکی با بیان اینکه در ماه‌های آبان، آذر و دی بیشترین حجم آلودگی‌های فسیلی (ناشی از سوخت‌های فسیلی) را داریم، اضافه کرد: یکی از دلایل اینکه در این ماه‌ها بیشتر درگیر آلودگی‌ها فسیلی می‌شویم، این است که هوای استان سردتر و متراکم‌تر می‌شود و به این ترتیب سیستم‌هایی که باید تولید باد کرده و آلودگی را از منطقه ما دور کنند، خوب شکل نمی‌گیرند.

کاهش نزولات جوی مهمترین عامل تشدید آلودگی هوای استان است

وی کاهش نزولات جوی را مهمترین عامل در تشدید آلودگی هوای استان دانست و ادامه داد: در ضمن در این ماه‌ها فاصله مابین حداقل و حداکثر دمای استان مدام در حال کم شدن است و وقتی این فاصله کم می‌شود، بنابراین هوای سردتری در منطقه داریم و این آلودگی هوا بر منطقه ما حاکم می‌شود.

شیخ‌الملوکی تصریح کرد: وقتی سردی هوا باشد، شاهد ایجاد وارونگی جوی هستیم و به این ترتیب هوای سرد و متراکم در سطح زمین ساکن می‌شود و چون جابه‌جایی بین هوای سرد و گرد شکل نمی‌گیرد، باعث تراکم ذرات آلاینده هوا در نزدیک سطح زمین می‌شود و به این ترتیب شاهد رفتن هوا به سمت شرایط ناسالم هستیم.

عضو ستاد مدیریت بحران استان قزوین در ادامه با ذکر اینکه آلودگی فسیلی هوای استان قزوین از ارتفاع 20 متری شروع شده و تا ارتفاع 1200 متری از سطح دریا ادامه دارد، گفت: البته درباره آلودگی هوا این نکته را بررسی کنیم که آیا ایستگاه سنجشگر آلایندگی سازمان محیط زیست آیا ذرات آلوده‌کننده را از ذرات معلق آب در هوا تشخیص می‌دهند یا خیر.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 963081