tajnews
19 دی 1401 - 18:18

آخرین وضعیت رقابت احزاب در ترکیه

یکی از نقاط مبهم در مورد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، تعیین تکلیف رهبر حزب جمهوری خلق است. چرا که او به احتمال قوی در رقابت با اردوغان، شکست می‌خورد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سران احزاب سیاسی ترکیه، شب و روز در تکاپو هستند تا به 81 استان این کشور سفر کنند و توجه مردم را به سوی خود جلب کنند.

حالا دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه ترکیه و تمام احزاب مخالف آن، تنها بر سر این یک نکته اتفاق نظر دارند: طوفان سختی در پیش است و ترکیه پیچیده ترین و حساس ترین انتخابات دهه های اخیر را برگزار می کند. اما چرا انتخابات پیش رو تا این اندازه حساس است؟ در پاسخ باید گفت: بحران اقتصادی، زندگی را بر بخش اعظم جمعیت 84 میلیونی ترکیه دشوار کرده است.

در چنین شرایطی، نارضایتی از حزب حاکم و رهبر آن یعنی رجب طیب اردوغان، به بالاترین حد رسیده است. اما کارشناسان می گویند، با وجود آن که نارضایتی از اردوغان در حد بی سابقه ای است، باز هم نمی توان گفت که همه چیز به نفع رقبا و مخالفین او تغییر یافته است.

یکی از مهم ترین و حساس ترین موضوعات انتخابات پیش روی ترکیه این است که ائتلاف 6 حزب اردوغان، بالاخره چه کسی را به عنوان نامزد مشترک همه مخالفین به میدان می فرستد. به همین خاطر، شرکت های نظرسنجی در ترکیه، در طراحی سوالات خود، تلاش می کنند تا با طرح سناریوهای فرضی متعدد، به این موضوع پی ببرند که کدام نامزد در رقابت با اردوغان از شانس بالاتری برای رسیدن به پیروزی برخوردار است.

کشور ترکیه ,

آخرین نظرسنجی چه می گوید؟

در شرایطی که حتی خود رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز احتمال برگزاری انتخابات را به شکل زودهنگام یا پیش از موعد رد نکرده، مخالفین هنوز هم جانب احتیاط را رها نکرده اند و حاضر نیستند دست خود را رو کنند. اما رفته رفته صدای منتقدین درآمده و خطاب به سران 6 حزب مخالف می گویند: ترس و احتیاط را کنار بگذارید و نامزد خود را معرفی کنید.

امروز در رسانه های ترکیه و در فضای مجازی، آمار جدیدی درآمده که بخشی از یک نظرسنجی گسترده است. این نظرسنجی توسط شرکت تحقیقاتی ORC انجام شده و در آن، میزان آرای هر کدام از نامزدهای احتمالی را منتشر کرده است. این نظرسنجی حضوری جامعه آماری 3780 نفر در 45 استان ترکیه در تاریخ 2 تا 5 ژانویه 2023 انجام شده است.

شرکت تحقیقاتی ORC چهار سوال پیش روی مردم نهاده که در هر کدام از آنها یک نامزد احتمالی جبهه مخالفین، در رقابت با اردوغان به عنوان نامزد مشترک معرفی شده است.

این افراد عبارتند از:

1.کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق.

2.خانم مرال آکشنر رهبر حزب خوب.

3.اکرم امام اوغلو شهردار استانبول.

4.منصور یواش شهردار آنکارا.

البته ذکر این نکته ضروری است که فعلاً، یک شمشیر داموکلس بر سر شهردار استانبول قرار گرفته و او به دو سال و نیم حبس و ممنوعیت فعالیت سیاسی محکوم شده است. در صورتی که این حکم، در شعبه تجدید نظر و دادگاه قانون اساسی نیز تایید شود، او حق نامزدی نخواهد داشت. اما فعلاً چنین اتفاقی نیفتاده و شرکت های نظرسنجی نیز ترجیح می دهند همچنان به نام او اشاره کنند.

سوال شرکت نظرسنجی ORC این است: اگر فردا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود و رجب طیب اردوغان در برابر... رقابت کند، شما به کدامیک رای خواهید داد؟ سپس این سوال، 4 بار تکرار شده و هر بار نام یکی از نامزدها گنجانده شده است.

نتایج از این قرار است:

سناریوی اول:

رجب طیب اردوغان: 39.8 درصد.

منصور یواش: 49.4 درصد.

سناریوی دوم:

رجب طیب اردوغان: 42.5 درصد.

کمال کلیچدار اوغلو: 41.8 درصد.

سناریوی سوم:

رجب طیب اردوغان: 41.7 درصد.

مرال آکشنر: 46.3 درصد.

سناریوی چهارم:

رجب طیب اردوغان: 41.9 درصد.

اکرم امام اوغلو: 47.0 درصد.

 

کشور ترکیه ,

همچنان که در آمار و ارقام می بینیم، منصور یواش شهردار آنکارا، سیاستمداری است که در رقابت با اردوغان، از بیشترین میزان حمایت و محبوبیت مردمی برخوردار است و می تواند او را با اختلاف فاحش شکست دهد. اما در مورد منصور یواش، مشکلی که وجود دارد، انتساب پیشین او به ملی گرایان است.

یواش در حال حاضر به حزب جمهوری خلق پیوسته است. اما خاستگاه او ملی گرایی راست افراطی مدل باغچلی بوده و کردها آشکارا اعلام کرده اند، تنها در صورتی به نامزد مشترک مخالفین رای می دهند که فردی غیر از یواش نامزد شود. صد البته، همین مشکل در مورد مرال آکشنر هم وجود دارد. آکشنر نیز یک سیاستمدار ملی گرای راست افراطی است و در مقایسه با شخصیت لیبرال دموکراتیکی همچون علی باباجان، تمایل کمتری به دموکراسی و آزادی های فردی و اجتماعی دارد.

معمایی به نام کلیچدار اوغلو

یکی از نقاط مبهم در مورد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، تعیین تکلیف رهبر حزب جمهوری خلق است. چرا که او به احتمال قوی در رقابت با اردوغان، شکست می خورد.

روزنامه جمهوریت که همزمان با تاسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 میلادی تاسیس شده و همواره مهمترین تریبون حزب جمهوری خلق بوده، امروز گزارشی منتشر کرده که نشان می دهد این حزب، چه نگرش عجیبی به انتخابات پیش رو دارد.

در گزارش روزنامه جمهوریت به این اشاره شده که از دید معاونین رهبر حزب و صاحب نظران اتاق فکر، ائتلاف 6 حزب مخالف اردوغان، نباید به نامزدی غیر از کلیچدار اوغلو بیندیشد. آنان آشکارا به این روزنامه گفته اند:«کلیچدار اوغلو، ناموس و حیثیت ائتلاف 6 حزب است و نباید کسی به خودش اجازه دهد که نامزدی غیر از او را معرفی کند».

این سخنان آکنده از تعصب حزبی و گروهی در حالی بیان شده که تاکنون ده ها نظرسنجی میدانی، این واقعیت را اثبات کرده که کلیچدار اوغلوی محجوب و آرام و قد کوتاه، در برابر اردوغان قد بلند که از تجربه سخنرانی حماسی و  میدان گردانی و فریاد زدن های 30 ساله برخوردار است، شانس بالایی برای جلب توجه مردم ندارد. حال باید دید با این اوضاع و احوال، 6 حزب مخالف اردوغان، برای رسیدن به یک نامزد توانمند و مورد اجماع نظر همان چه تدبیری اتخاذ خواهند کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 965974