tajnews
25 دی 1401 - 10:54

بیش از ۶۰درصد مجارستانی‌ها اروپا را به سیاست دوگانه متهم کردند

حدود دو سوم مجارستانی‌ها با تصمیم اتحادیه اروپا برای بلوکه کردن بودجه تخصیصی به این کشور مخالف بوده و این بلوک را به اتخاذ سیاست دوگانه علیه بوداپست متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، بر اساس یافته‌های یک موسسه نظرسنجی مجارستانی، بیش از ۶۰ درصد مجارستانی‌ها با تصمیم اتحادیه اروپا برای بلوکه کردن حدود ۶.۳ میلیارد یورو از بودجه تخصیصی این بلوک به بوداپست مخالف بوده و بر این باورند که اتحادیه اروپا درباره مجارستان از سیاست دوگانه بهره می‌برد.

کشورهای اتحادیه اروپا ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) برای کاهش بودجه تخصیصی به مجارستان با بوداپست به توافق رسید. این مبلغ به دلیل نگرانی‌ها از احتمال بهره‌برداری از آن برای اختلاس و عدم استفاده از آن برای مقاصد هدفگذاری‌شده و قانونی، مسدود شد. در ابتدا قرار بود ۷.۵ میلیارد از بودجه مسدود شود اما این رقم به ۶.۳ میلیارد یورو کاهش یافت. به گزارش رسانه‌های آمریکایی، این تصمیم به این دلیل گرفته شد تا بوداپست مجبور شود با تخصیص بسته کمکی اتحادیه اروپا به اوکراین موافقت کند.

موسسه افکارسنجی Szazadveg، ماه جاری نظرسنجی برگزار کرد که بر اساس آن، ۷۴ درصد از مجارستانی‌ها با بلوکه شدن بودجه تخصیصی اتحادیه اروپا به بوداپست مخالف بوده و ۶۴ درصد نیز بر این باورند که اتحادیه اروپا درباره اوکراین و سایر اعضایش، از سیاست دوگانه بهره می‌برد.

۶۰ درصد از یک هزار شرکت‌کننده در این نظرسنجی معتقدند که اتحادیه اروپا با این کار قصد دارد تا مجارستان را «تنبیه» کند. در این بین، ۳۶ درصد نیز بر این باورند که این بلوک در تلاش است تا با بوداپست به توافق و مصالحه برسد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) و بنا به درخواست جمهوری‌های دونباس برای رها کردن آنها از سلطه کی‌یف، فرمان آغاز عملیات نظامی در اوکراین را صادر کرد. از آن زمان تاکنون، مجارستان همواره با اعمال تحریم علیه مسکو از سوی اتحادیه اروپا مخالفت کرده و ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور نیز دیروز (شنبه) گفت که اروپا بازنده و آمریکا تنها برنده جنگ اوکراین است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 977720