tajnews
27 آذر 1401 - 15:23

۸ قلم دارو در استان قزوین کمیاب شد

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین از کمیاب شدن ۸ قلم دارو یا گروه‌های دارویی در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، مریم نورخیز محجوب امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار استان قزوین که در استانداری قزوین برگزار شد، درباره گرانی و کمبود برخی اقلام دارویی در استان اظهار داشت: کمبودهای دارویی در استان قزوین انعکاسی از کمبودهایی دارویی در کل کشور است. در ضمن کمبودهای موجود مقطعی هستند و وضعیت تورم دارو نسبت به ماه گذشته بهتر شده است.

وی از کمبود و کمیاب شدن 8 قلم دارو یا گروه‌های دارویی در استان قزوین خبر داد و اضافه کرد: داروهای بیهوشی، آلبومین، آمینواسید، سرم‌های تزریقی، سوسپانسیون آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و همچنین داروهای بیماران خاص شامل پروگراف، سل‌ سپت و ساندیمون داروهایی هستند که در حال حاضر با کمبود آنها در داروخانه‌ها روبه‌رو هستیم.

نورخیز محجوب ادامه داد: البته میزان اقلام دارویی توزیع‌شده به صورت روزانه توسط کارشناسان ستاد توزیع دارو مورد رصد قرار می‌گیرد و در صورت وجود کمبود دارویی مراتب برای تخصیص سهمیه داروهای کمیا‌ب‌‌شده و افزایش این سهمیه به سازمان غذا و داروی کشور ارسال می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان همچنین از تعیین داروخانه منتخب برای توزیع اقلام دارویی خاص در صورت محدودیت میزان داروی دریافتی در استان خبر داد و گفت: اقلام دارویی بیمارستانی، داروهای تحت کنترل، هورمون رشد، انسولین‌های قلمی، داروهای درمان‌کننده بیماری ام‌اس، داروهای درمان‌کننده اس‌ام‌ای و داروهای شیمی‌درمانی در صورت کمبود در داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شوند.

نورخیز محجوب به ملاک‌های انتخاب داروخانه‌های منتخب برای توزیع داروهای خاص اشاره کرد و افزود: نزدیکی به پزشکان تجویزکننده، سابقه داروخانه در 3 سال گذشته، عملکرد داروخانه در سامانه تیتک و میزان رعایت الزامات سازمان غذا و دارو ملاک‌های ما برای انتخاب داروهای منتخب به حساب می‌آیند.

وی همچنین با اشاره به کمبود داروی درمان‌کننده آنفلوانزا با عنوان تامی‌فلو در ماه‌های اخیر ادامه داد: برای توزیع این دارو هیچ داروخانه منتخبی تعیین نشده و هم‌اکنون حدود 20 داروخانه در استان قزوین نسبت به توزیع داروی مذکور اقدام می‌کنند.

نورخیز محجوب با بیان اینکه بازدیدهای ادواری از شرکت‌های توزیع‌کننده دارو و داروخانه‌ها داریم، تصریح کرد: طی یک ماه اخیر 920 فقره بازدید از داروخانه‌های شهری داشتیم که 42 فقره به صورت مشترک با دستگاه‌های نظارتی انجام شده است.

برخی داروخانه‌های قزوین حق فنی نسخه‌پیچی از مردم دریافت می‌کنند

مدیرکل تعزیزات حکومتی استان قزوین هم در این جلسه با اشاره به تشدید بازرسی از داروخانه‌ها بعد از اجرای طرح دارویار گفت: در این بازرسی‌ها چند مورد خیلی توجه همکاران ما را به خود جلب کرد که یکی گرفتن حق فنی توسط داروخانه‌ها بود. در حالی که گرفتن حق فنی توسط داروخانه‌ها ممنوع است و دیوان عدالت اداری هم این حکم ممنوعیت را صادر کرده است.

علیرضا حسن‌پور اضافه کرد: همچنان مشاهده می‌شود که بعضی از داروخانه‌ها تحت عناوینی مانند خدمات دارویی این حق فنی را از مردم دریافت می‌‌کنند که در این حوزه به برخی از داروخانه‌ها تذکر جدی دادیم و برای چند داروخانه هم پرونده تخلفات تعزیزاتی تشکیل شد که با توجه به تخصصی بودن این موضوع پرونده‌های آنها در کمیسیون ماده 11 دانشگاه علوم پزشکی در حال بررسی هستند.

وی همچنین با انتقاد از عدم حضور مسئول فنی در هنگام نسخه‌پیچی در داروخانه‌های قزوین گفت: برای داروخانه‌هایی هم که در این حوزه تخلف داشتند، پرونده تشکیل دادیم و این پرونده‌ها را برای مقام قضایی فرستادیم.

 داروخانه‌ها ملزم به به‌‌روزرسانی نرم‌افزارهای فروش دارو هستند

مدیرکل تعزیزات حکومتی استان ادامه داد: بر مبنای قانون، داروخانه‌ها ملزم به به‌‌روزرسانی نرم‌افزارهای فروش دارو هستند که متاسفانه شاهد هستیم در این حوزه بعضی داروخانه‌ها کم‌کاری و سهل‌انگاری می‌کنند. بنابراین در این حوزه هم سازمان تعزیرات و هم دستگاه قضایی برای پیگیری و رصد این مشکل به حوزه داروخانه‌ها ورود کرده‌اند.

حسن‌پور یادآور شد: در ضمن شرکت‌های تولیدکننده این نرم‌افزار تعهداتی برای به‌روزرسانی آن دارند و اگر در انجام این کار تأخیر داشته باشند، باید مسئولیت آن را پذیرفته و پاسخگوی خسارات واردشده به داروخانه‌ها باشند.

وی افزود: البته این مشکل در جلسات دستگاه‌های نظارتی مطرح شده و قرار شده که صداوسیما و سایر رسانه‌ها درباره سامانه‌های خدمت‌رسان به مردم اطلاع‌رسانی کنند.

به گزارش تسنیم، در این جلسه مقرر شد که معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ضمن مکاتبه با سازمان غذا و دارو نسبت به جبران کمبودهای دارویی در استان اقدام کند و فهرستی از داروخانه‌های متخلف را به تعزیرات حکومتی اعلام کند.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 918053