tajnews
27 آذر 1401 - 00:40

احتمال شیوع موج جدید کرونا در زمستان/مردم مراقب باشند

ارومیه - دبیر قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی گفت: احتمال شیوع موج جدید کرونا در بهمن و اسفندماه دور از انتظار نیست.

دکتر سید جلیل موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه شرایط کرونایی استان کاملاً پایدار و رضایت بخش است، افزود: احتمال شیوع موج جدید کرونا در بهمن و اسفندماه دور از انتظار نیست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر زیرشاخه‌های جدید اومیکرون در آمریکای شمالی، جنوبی و برزیل، اروپا و شرق و جنوب آسیا به شدت طغیان می‌کند، گفت: این ویروس در بیش از ۳۰ کشور در حال گردش بوده و شدت انتشار آن بالا است اما شدت بیماری نسبتاً خفیف است. احتمال دور زدن سیستم ایمنی در سویه های جدید بیشتر است لذا اثربخشی درمان‌های آنتی بادی و مونوکلونال به شدت کاهش یافته است.

دکتر موسوی با اشاره به آخرین آمار شیوع کرونا در استان افزود: در حال حاضر ۹۱ بیمار در بخش‌های کرونایی استان بستری هستند که از این تعداد تست ۱۱ نفر مثبت و با تشخیص قطعی بستری شدند.

وی با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته مورد مبتلای جدید مثبت کرونا در استان گزارش نشده است، گفت: خوشبختانه طی ۲۴ ساعت گذشته در سطح استان بستری مثبت و فوتی مثبت کرونا ثبت نشده است.

دبیر قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در استان تصریح کرد: خوی همچنان در تعداد بیماران بستری در بین شهرستان‌های استان، پیشتاز است.

دکتر موسوی با اشاره به رنگ بندی کرونایی استان نیز افزود: شهرستان‌های خوی، چایپاره، شوط و اشنویه زرد و مابقی شهرستان‌های استان آبی است.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه در حال حاضر در فصل بیماری‌های حاد تنفسی از جمله سرماخوردگی، آنفلوآنزا، کرونا، بیماری‌های آلرژیک، تشدید آسم، تشدید برونشیت‌های مزمن هستیم، افزود: آنفلوانزا همچنان مسئله اول کشور و استان است. لذا شهروندان همچنان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در تجمعات توصیه می‌شوند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 916956