tajnews
14 دی 1401 - 19:53

عرضه کشمش در بورس کالا موفق نبود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به عرضه کشمش در بورس کالا در ۲ سال اخیر گفت: با وجود سودآوری عرضه کشمش در بورس کالا اما در این حوزه چندان توفیقی به دست نیامده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازقزوین، رجب رحمانی عصر امروز در نشست با اعضای هیئت‌مدیره صندوق کشمش استان قزوین که در سالن باغستان برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مشکلات بزرگ استان قزوین نبود پایانه صادراتی برای محصولات کشاورزی است که به رغم پیگیری‌های زیاد صادرکنندگان و مجمع نمایندگان در دولت قبل به این نیاز بزرگ بی‌توجهی شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در استان قزوین چند تن از تولیدکننده‌ها و صادرکنندگان بزرگ ما به دنبال ایجاد پایانه صادراتی محصولات کشاورزی هستند، اما اعتقاد داریم که همکاری خوبی از سوی مدیران دولتی با آنها انجام نمی‌شود و برخورد سرد مدیران با چنین سرمایه‌گذارانی موجب عقب افتادن پروژه پایانه صادراتی می‌شود.

رحمانی اجرای طرح منطقه اقتصادی ویژه تاکستان را یک زیرساخت بزرگ برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی دانست و گفت: یکی از طرح‌های راهبردی ما ایجاد هاب صادراتی به مرکزیت منطقه ویژه اقتصادی تاکستان است که می‌تواند با استفاده از شبکه ریلی محموله‌های صادراتی مناطق غربی و جنوبی کشور را به کشورهای حاشیه دریای خزر انتقال داده و صادر کند.

وی ادامه داد: با توجه به نقش بزرگ کشمش در صادرات غیرنفتی استان قزوین انتظار ما از اعضای صندوق کشمش این است که در کنار سایر تشکل‌های قدرتمند حوزه کشاورزی مطالبه‌گر ایجاد این هاب صادراتی باشند؛ چرا که راه‌اندازی این هاب صادراتی منجر به توسعه بزاار بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعتی استان می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به عرضه کشمش در بورس کالا در 2 سال اخیر گفت: با وجود سودآوری عرضه کشمش در بورس کالا اما در این حوزه چندان توفیقی به دست نیامده است، چرا که در حال حاضر تجار و بازرگانان ما همچنان به صورت سنتی کشمش را تهیه و صادر می‌کنند.

رحمانی افزود: امروز برای توسعه صادرات کشمش و افزایش ارزآوری این محصول باید ارقام کشمش را متنوع کنیم و تنوع در ارقام کشمش هم مستلزم تولید ارقام جدید انگور در کشور است و به رغم تلاش‌هایی که در این حوزه انجام شده، هنوز نتوانستیم ارقام انگور جدید که بازار صادراتی خوبی دارند را به اندازه کافی در کشور و به ویژه استان قزوین کشت کنیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 955518