tajnews
03 بهمن 1401 - 14:08

کمیسیون اروپایی: پرونده فساد در پارلمان اروپا بسیار دردناک است

رئیس کمیسیون اروپایی در سخنانی پرونده فساد اخیرا فاش شده در پارلمان اروپا را بسیار دردناک دانسته و بر لزوم انجام اقداماتی برای بازگرداندن مجدد اعتماد شهروندان به این نهاد مهم اروپایی تاکید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، اورزو لا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپایی در گفتگو با سایت رادیو آلمان درباره عم توافق متحدان غربی در نشست اخیر رامشتاین برای ارسال تانک های لئوپارد به اوکراین گفت: شما می دانید که اتحادیه اروپا اکنون مالک ادوات نظامی نیست و این تصمیم مستقل کشورهای عضو است.

تحویل تانک‌های غربی به اوکراین تصمیمی بر عهده کشورهای عضو است

ما نباید فراموش کنیم که کشورهای عضو، بلکه بسیاری از کشورهای بین المللی، تجهیزات زیادی ارائه کرده اند.. و من کاملاً معتقدم که این روند ادامه خواهد داشت. من فقط فکر می کنم که وقتی ما به عنوان اتحادیه اروپا در این مسئله درگیر نیستیم، پس جای من نیست که نظر بدهم.

وی در ادامه گفت: اوکراین از ابتدا به ادوات نظامی نیاز داشت تا از خود دفاع کند. و اکنون تقریباً یک سال است که اگر به گذشته نگاه کنیم، پوتین سه اشتباه استراتژیک جدی مرتکب شد. اولین مورد این است که او مقاومت، شجاعت مردم اوکراین و ارتش اوکراین را کاملا دست کم گرفت. اما جالب اینجاست که پوتین همچنین مقاومت و عزم اتحادیه اروپا برای ایستادن در کنار اوکراین را کاملا دست کم گرفت. پوتین همچنین به طور جدی این واقعیت را دست کم گرفت که وابستگی ما به سوخت های فسیلی، وابستگی انرژی ما به روسیه، نباید ما را وسوسه کند که اجازه دهیم پوتین از ما باج خواهی کند. و در این زمینه، اوکراین از همان ابتدا مبارزه کرد و درست است که ما از آنها در تمام زمینه ها حمایت کردیم.

چهار میلیون پناهنده اوکراینی را پذیرفته‌ایم

وی در بخش دیگری از این گفتگو به حمایت های گسترده مالی و نظامی اتحادیه اروپا از اوکراین پرداخته و گفت: ما چهار میلیون پناهنده اوکراینی را در اتحادیه اروپا پذیرفته ایم. و این مرا عمیقاً تحت تأثیر قرار می دهد که چگونه مردم اتحادیه اروپا قلب و خانه خود را به روی این مردم باز کرده اند. ما هر روز با تمام توان سعی می کنیم آنچه را که پوتین با حملات وحشیانه خود به ویژه در زیرساخت های انرژی نابود کرد، تعمیر و ترمیم کنیم. و سپس ما به طور گسترده با اوکراین در مورد موضوع اصلی "وضعیت نامزدی اوکراین" برای الحاق به اتحادیه اروپا کار خواهیم کرد.

فون در لاین همچنین گفت: مردم اروپا به خوبی می‌دانند که این جنگ بسیار فراتر از جنگی است که روسیه علیه اوکراین به راه انداخته است و البته اوکراین به نمایندگی از ارزش‌های اساسی ما می‌جنگد. روسیه قوانین بین المللی، حقوق بشر و منشور سازمان ملل را زیر پا می گذارد و اوکراین برای ما از آن دفاع می کند. و من فکر می کنم مردم حس خوبی از آن دارند. ما در نظرسنجی ها، به طور متوسط ​​در اروپا، مانند گذشته، حمایت گسترده از مسئله حمایت اوکراین را می بینیم و این خوب است.

فون در لاین روسیه را به باج خواهی از اروپا در مسئله انرژی متهم کرد

فون در لاین در بخش دیگری از سخنانش به مسئله وابستگی انرژی اروپا به روسیه پرداخته و گفت: پوتین سعی کرد به طور وحشیانه از ما در موضوع انرژی باج خواهی کند. ما اتکای بیش از حد به گاز، زغال سنگ و نفت روسیه داشتیم و این سال گذشته را برای ما سخت کرده است. ما زغال سنگ روسیه را متوقف کردیم، نفت روسیه را متوقف کردیم. اما پوتین بطور سیستماتیک، تکه تکه، گاز روسیه را کاهش داده است به این امید که بتواند ما را به تسلیم شدن وادارد و از ما باج خواهی کند.

وی افزود: ما با ایستادگی همه کشورهای اروپایی توانستیم خود را از این چنگال و این سیاه نمایی رها کنیم. ما به دوستان خود برای مثال نروژ و ایالات متحده مراجعه کردیم که به ما در تحویل گاز LNG کمک کردند. ما مقدار قابل توجهی انرژی، 20 درصد ذخیره کرده ایم! فروشگاه هایمان را پر کرده ایم و بخصوص - ما سرمایه گذاری زیادی در انرژی های تجدیدپذیر - خورشید، نیروی باد، توسعه هیدروژن - کرده‌ایم تا بتوانیم انرژی را در خانه تولید کنیم و مستقل شویم. و امروز می توان گفت: موفقیت قابل مشاهده است. قیمت ها البته در نتیجه دستکاری پوتین به شدت افزایش یافته و در ماه اوت به بالاترین حد خود رسیده است. امروز آنها بیش از 80 درصد نسبت به اوت کاهش یافته اند. قیمت انرژی هنوز در حدی که می‌خواهیم نیست، اما ما توانسته‌ایم خود را از بند پوتین رها کنیم و مسیر خود را مشخص کنیم و شرایط بهتری را در تامین انرژی در اینجا دوباره ارائه کنیم. این برای مردم بسیار مهم است. آنها با مشکلات کنار می آیند، اما ما هم باید آنها را حل کنیم.

در مسیر عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا در کنار اوکراین ایستاده‌ایم

وی در بخش دیگری از این گفتگو درباره چشم انداز عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا گفت: دیدن شور، امید و تلاشی که اوکراین با آن تمام تلاش خود را برای حرکت رو به جلو و توسعه به سوی اتحادیه اروپا و آماده شدن برای عضویت انجام می دهد، من را عمیقا تحت تاثیر قرار می دهد. البته طیف بسیار گسترده‌ای از وظایف وجود دارد. ما توافق کرده‌ایم که در کنار اوکراین بایستیم و در تمام این پروژه‌های اصلاحی بزرگ، اما همچنین در مورد ادغام، به عنوان مثال در بازار داخلی خود، در کنار اوکراین کار کنیم.

وی افزود: هدف این است، به ویژه زمانی که یک روز مرحله بازسازی فرا می رسد، ما سرمایه گذاری هایی را که سپس در اوکراین انجام می شود با اصلاحات لازم از همان ابتدا مرتبط کنیم تا راه را برای پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا هموار کنیم.

وی همچنین گفت: ما یک قانون کاملاً روشن داریم و به آن می گویند: مبتنی بر شایستگی. به عبارت دیگر، این روند الحاق مبتنی بر پیشرفت و موفقیت است. و این درست است.

فون در لاین در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا هنوز امکان پیوستن اوکراین در این دهه وجود دارد، یا اینکه بعید است گفت: من نمی‌توانم و نمی‌خواهم خودم را به یک زمان خاص متعهد کنم، زیرا فکر می‌کنم از توضیحاتم مشخص است که اوکراین با اشتیاق و تعهد زیادی روی آن کار می‌کند، اما همه ما باید با هم ببینیم که موفقیت‌ها در زمینه پیشرفت اصلاحات آیا واقعاً وجود دارد.

وی در ادامه به مسئله قانون کاهش تورم آمریکا و واکنش های ضروری به آن پرداخته و گفت: خوب، اول از همه، فکر می کنم خوب و عالی است که ایالات متحده این قانون کاهش تورم را معرفی کرده است. و این در مبارزه با تغییرات آب و هوایی بی نهایت مهم است. ما هم در طرف اروپایی هستیم، ما اولین منطقه ای بودیم که گفتیم تا سال 2050 بی طرفی آب و هوایی می خواهیم، ​​تا سال 2030 اهداف روشنی داریم و برنامه سرمایه گذاری گسترده ای را راه اندازی کرده‌ایم که آن را "نسل بعدی اتحادیه اروپا" می نامیم.

ابراز نگرانی درباره عواقب قانون کاهش تورم آمریکا

اکنون ایالات متحده این روند را دنبال کرده است. اما بخش‌هایی وجود دارد که ما نگران آن‌ها هستیم و این بیش از همه در مورد وسایل نقلیه الکتریکی صدق می‌کند، به عنوان مثال، وسایل نقلیه الکتریکی، که در آن ایالات متحده به وضوح می‌گوید که برای دریافت معافیت‌های مالیاتی باید در ایالات متحده تولید شده باشند.

وی افزود: در مورد وسایل نقلیه الکتریکی، ما اکنون در حال مذاکره با ایالات متحده هستیم تا وسایل نقلیه برقی ما دسترسی مشابهی به بازار ایالات متحده داشته باشند و با ما مانند کانادا و مکزیک رفتار شود، به عنوان مثال، همسایگان ایالات متحده که با آنها ارتباط آزاد دارند. من مطمئن هستمبه نتیجه‌ای دست خواهیم یافت. ما راه درازی را پیموده ایم و در حال حاضر در حال انجام مذاکرات بسیار فشرده با کاخ سفید هستیم.

ما در مرحله گذار حساسی هستیم

وی همچنین گفت: ما در یک مرحله گذار بسیار حساس هستیم. مرحله گذار بحرانی از اقتصاد قدیمی، کثیف و سوخت فسیلی، به یک اقتصاد دایره ای تمیز، پایدار و مدرن. و همانطور که گفتم، ما بسیاری از شرکت‌های نوآورانه داریم. تا چند سال دیگر تمام دنیا تقاضای محصولات این شرکت ها را خواهند داشت. این بدان معناست که اگر بتوانیم این شرکت‌ها را اکنون در اینجا نگه داریم و به توسعه این بخش ادامه دهیم، رهبر بازار جهانی باقی می‌مانیم. هدف همین است. کسب‌وکارهای ما هنوز در حال حاضر زیر بار انرژی سوخت‌های فسیلی کثیف قدیمی ناله می‌کنند. این بدان معناست که ما باید این انتقال را برای آنها آسان‌تر کنیم. همانطور که گفتم، آنها رقابتی هستند، اما شرایط اینجا برای آنها آسان نیست.

پرونده فساد در پارلمان اروپا برایم بی نهایت دردناک است

اورسولا فون در لاین، نسبت به رسوایی فساد در پارلمان اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کرده و گفت: "بی نهایت دردناک" بود که برخی از اعضای پارلمان آشکارا به خود اجازه دادند که با انرژی جنایتکارانه فاسد شوند. اکثر نمایندگان پارلمان "بی نهایت سخت کوش، علاقه مند به اروپا و یکپارچگی" هستند. وی تاکید کرد: سیاست های خوب اکنون باید اعتماد شهروندان اروپایی را جلب کند.

رئیس کمیسیون اروپایی در مورد کار بازرسان بلژیکی در زمینه تحقیقات در مورد فساد مالی گفت: این نشان می دهد که حاکمیت قانون کار می کند.

در آغاز دسامبر، بازرسان بلژیکی اتاق های خصوصی و دفاتر نمایندگان مجلس را به ظن فساد بازرسی کردند و تقریباً 1.5 میلیون یورو را ضبط کردند. اوا کایلی، معاون وقت پارلمان و شریک او فرانچسکو گیورگی، که در پارلمان نیز کار می کند، به همراه دو مظنون دیگر دستگیر شدند و در بازداشت به سر می برند.

آنها متهم به پولشویی و فساد هستند. گفته می شود که قطر و مراکش با هدایای پولی سعی کرده اند بر سیاست های اتحادیه اروپا تأثیر بگذارند. هر دو کشور قاطعانه این اتهامات را رد می کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 992840