tajnews
14 بهمن 1401 - 17:50

نماینده جدید «یونیسف» در افغانستان منصوب شد

«فران اکیزا» اسپانیایی امروز به عنوان نماینده جدید صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در افغانستان کار خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) امروز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که «فران اکیزا» مکم رسان اسپانیایی را به عنوان نماینده‎‌ جدید خود در امور افغانستان تعیین کرده است.

«فران اکیزا» با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: امروز به عنوان نماینده یونیسف در افغانستان کار خود را آغاز کردم.

وی ادعا کرد: مفتخرم که به تیم فوق‌ العاده بشردوستانه سازمان ملل پیوستم. افغانستان که یکی از بزرگ ترین بحران‌ های بشردوستانه جهان را تجربه می‌ کند،٬ به طور خستگی ناپذیر برای کودکان، مادران و جامعه این کشور خدمت خواهم کرد.

نماینده جدید «یونیسف» در افغانستان منصوب شد

«اکیزا پیش از این از ژانویه ۲۰۲۲ تا ژانویه ۲۰۲۳ به عنوان معاون هماهنگ‌ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان کار و کمک‌ های بشردوستانه بین‌ المللی را مدیریت می کرد.

این مددرسان اسپانیایی در سال ۲۰۱۴ به یونیسف پیوست و تاکنون به عنوان نماینده این نهاد در مالی، سوریه و جمهوری آفریقای مرکزی خدمت کرده است.

گفتنی است پس از روی کار آمدن گروه طالبان در افغانستان در ۱۵ آگوست سال گذشته و توقف کمک‌ های خارجی، این کشور شاهد افزایش بیکاری و فقر بوده و ارزش پول ملی نیز به شدت کاهش یافته است.

از سوی دیگر، آمریکا نیز به بهانه های مختلف ۷ میلیارد دلار ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را به عنوان بخشی از تحریم‌ ها علیه طالبان بلوکه کرده است. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از دولت آمریکا خواستند تا دارایی بلوکه شده افغانستان را آزاد کند.

افغانستان پس از ۲ دهه اشغال از سوی نیروهای خارجی به سرکردگی تروریست‌ های آمریکایی، اکنون با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1017206