tajnews
03 فروردین 1402 - 11:19

بام فرهنگی کرمان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی

شهرستان کوهبنان در شمالی‌ترین نقطه استان کرمان قرار گرفته و دارای آب و هوای کوهستانی و مطبوع است و بقاع متبرکه، آثار تاریخی و مناطق گردشگری و جاذبه‌های طبیعی زیادی را در خود جای داده و این همه ظرفیت آن را به یکی از قطب‌های گردشگری استان کرمان مبدل کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کوهبنان، این شهرستان در شمالی‌ترین نقطه استان کرمان قرار گرفته و خاستگاه عرفان و میعادگاه بزرگواری و احسان‌ انسان‌های بافضیلتی‌ست که در طول تاریخ در این خطه زندگی کرده‌اند.

شهرستان کوهبنان در شمال‌غربی کرمان و در فاصله ۱۶۵کیلومتری از مرکز استان در بین شهرستان‌های زرند، راور، رفسنجان، بافق و بهاباد قرار گرفته و در حقیقت مرز استان کرمان با استان‌های یزد و خراسان جنوبی است که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.

 اطراف آن را کوه‌های مرتفعی احاطه کرده که بلندترین آنها کوه داوران است.

 زبان و گویش مردم کوهبنان تفاوت‌هایی با زبان و گویش کرمان دارد به گونه‌ای که مردم روستاهای شمالی کوهبنان به جهت نزدیکی به استان یزد لهجه‌ای آمیخته از لهجه کرمانی و یزدی دارند.

مجید توکلی فرماندار کوهبنان اظهار داشت: کوهبنان سرزمینی است که در زمینه معنویت و فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی قامتی به بلندای تاریخ دارد وجود مساجد، حسینیه‌ها، تکایا، بقاع متبرکه و مدارس عرفان اسلامی خود گویای این حقیقت است که کوهبنان به‌نام بام فرهنگی استان کرمان مزین شده است.

  وی اضافه کرد: کوه‌های سر به فلک کشیده کوهبنان نشان از استقامت‌، صلابت و استواری مردم این مرز و بوم در برابر تمام سختی‌ها و‌ مشکلات دارد که در طول تاریخ سربلند و‌ مقاوم‌ مانده است.

  توکلی تصریح کرد: هنوز هم می‌توان از در و دیوار آثار مذهبی، باستانی، تاریخی و گردشگری کوهبنان عطر عرفان و معنویت علما، عرفا، شهدا و سرداران سرافراز را با همه‌ وجود استشمام کرد.

 وی با بیان اینکه وجود آثار و ابنیه تاریخی در کنار آب و هوای لطیف، طبیعت بکر با مردم مهمان‌نواز‌، کوهبنان را به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری در جنوب‌شرق کشور مبدل کرده است، گفت: کوهبنان در گذشته و حال محل گشت‌و‌گذار سیاحان داخلی و جهانگردان خارجی بوده است.

وجود ۲۵۰ اثر تاریخی در کوهبنان/ ثبت ۸ اثر در فهرست آثار ملی

به گفته مهدی احمدی رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کوهبنان، براساس آخرین بررسی‌های باستان‌شناسی نزدیک به ۲۵۰ اثر تاریخی در شهرستان کوهبنان وجود دارد.

 وی ادامه داد: تاکنون ۸ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و ۱۶ اثر ناملموس و معنوی هم در این فهرست قرار گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی کوهبنان افزود: با توجه به کثرت آثار باستانی و تاریخی در شهرستان کوهبنان تاکنون۱۷ اثر تاریخی براساس اولویت مرمت و بازسازی شده‌اند.

 وی بیان داشت: در زمان زلزله به ۳۲ اثر تاریخی صدمه وارد شد که تاکنون چهار اثر براساس میزان خسارت و اولویت مرمت شده‌اند.

احمدی ادامه داد: واحدهای بوم‌گردی به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی در کوهبنان محسوب می‌شوند که هدف در این حوزه ایجاد ۲۰ واحد در سطح شهرستان بوده که از سال ۹۷ تاکنون ۱۱ واحد راه‌اندازی و چهار واحد درحال راه‌اندازی است.

وی ابراز داشت: برنامه‌های شاخص در شهرستان در ایام نوروز امسال برگزاری جشنواره برترین سفره هفت‌سین، جشنواره نوروزگاه، استقرار پایگاه‌های راهنمای گردشگری در ورودی‌های مرکز شهرستان و اماکن تاریخی است.

به گزارش فارس، به‌دلیل بکر بودن و کوهستانی بودن منطقه روستاهای فراوانی در مرکز شهرستان و بخش طغرالجرد بعضا با آثار تاریخی و گردشگری دارای جاذبه‌های خاصی وجود دارند که روستاهای درب هود، گردو کج ،سبلا، هشونی، خانمکان، کهن، رتک، رشک‌ها و منطقه پشتکوئیه و دیگر مناطق از جمله مناطق خوش آب و هوای شهرستان هستند که در مجموع این شهرستان با تمام زیبایی‌هایش مسافران و گردشگران نوروزی را به خود می‌خواند.

 گزارش از: علی‌اصغر نامجو کوهبنانی

پایان پیام/۸۰۰۱۲/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1105838