tajnews
21 آذر 1401 - 17:19

هاآرتص فاش کرد؛ سوت‌زنی شهرک‌نشین‌های صهیونیست‌ برای تخریب خانه‌های فلسطینیان

نویسنده و ستون نویس روزنامه هاآرتص عبری نوشت که صهیونیست‌‌های شهرک‌نشین نه تنها اراضی فلسطینیان را اشغال کرده، بلکه با ایجاد یک مکانیزم صوت‌زنی و خبرچینی هرگونه اقدام فلسطینیان برای ساخت‌وساز را گزارش می‌دهند تا در اسرع وقت تخریب شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، خانم «عمیره هاس»، نویسنده اسرائیلی متخصص مسائل جهان عرب در گزارشی که در روزنامه «هاآرتص» منتشر کرده، با اشاره به زیرپا گذاشتن آیین‌های دینی از سوی خود صهیونیست‌ها که اوج ضدفلسطینی و اشغالگر بودن صهیونیست ها را نشان می‌دهد، نوشت که به منظور برنامه ریزی و ساخت و ساز در سرزمین‌های فلسطین، حتی «حرمت روز شنبه»  را نباید جدی گرفت و شهرک‌نشینان صهیونیست به طور گسترده جهت تخریب ساخت‌وسازهای فلسطینیان با ارتش رژیم اسرائیل همکاری می‌کنند.

وی افزود: مدیریت شهری، یک پلتفرم رایانه‌ای راه اندازی کرده که جایگزین مرکز ارتباطات شده که از سوی فردی در جهت منافع اتاق عملیات منطقه «ج» راه اندازی شده بود؛ این مرکز در سال 2020 به منظور تمرکز و افزایش کارایی و بازدهی فعالیت‌های اجرای قانون و تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها در 61 درصد از اراضی کرانه باختری تشکیل شد؛ جایی که توافق «اسلو» کنترل، برنامه ریزی و مدیریت این منطقه را به اسرائیل داد و می‌بایست در سال 1999 برنامه‌ریزی، ساخت و ساز و اداره این منطقه را به تشکیلات خودگردان فلسطین منتقل می‌شد، ولی رژیم اسرائیل به توافق اسلو عمل نکرد.

بر اساس تارنمای «عربی 21»، خانم هاس در گزارش خود آورده است: هنگامی که مرکز ارتباط اتاق عملیات منطقه «ج» در سال 2021 راه اندازی شد و خبر راه اندازی آن از سوی وب‌سایت شهرک «کوخاف یعقوب»، که در اراضی «کفرعقب»ساخته شده است، منتشر شد و نام «ملشنون» را بر آن اطلاق کرد معنای آن «خبرچین کوچک» است. در این خبر آمده بود: از امروز به بعد، در هر ساعتی از شبانه روز مشاهده کردید فلسطینی‌ها کار ساختمانی انجام می دهند، به خبر چین خبر دهید و از آن‌ها شکایت کنید.

نویسنده روزنامه هاآراتص به یک «سند داخلی مدیریت شهری» دست یافته است، که با برنامه اکسل تنظیم شده و عنوان آن «اتاق عملیات ج» است، که در آن جزئیات 1168 گزارش و خبرچینی در مورد آنچه بین 1 مارس تا 19 اکتبر رخ داده است، گزارش شده است.

این سند اشاره به مداخله شدید شهرک‌نشینان در فعالیت‌های اداره منطقه‌ای و ارتش دارد، که شامل موارد زیر است: اخراج فلسطینی‌ها از اکثر مناطق کرانه باختری، تخریب کارهای عمرانی و زیربنایی آن‌ها، اطمینان از اینکه فلسطینی‌ها پای خود را فراتر از محدوده‌هایی که رژیم اسرائیل مشخص کرده است، نمی‌گذارند.

هاس در ادامه می گوید: درخواست حزب «صهیونیسم مذهبی» برای کنترل تشکیلاتی که جان و اراضی فلسطینی‌ها در کرانه باختری را مدیریت می‌کنند، بی نتیجه نبوده است. و این درخواست‌ها ادامه فشارهایی است که لابی‌های شهرک‌نشینان طی سالیان متمادی به کنست، رسانه‌ها و دادگاه‌ها وارد آورده‌اند، که منطقه «ج» متعلق به اسرائیل است و فقط مختص یهودیان است.

نویسنده مقاله می‌افزاید: در ستون جداگانه‌ گزارش اکسلی که به روزنامه هاآرتص رسیده است، نظرات افشاگران را مشاهده می‌کنیم که در هر ثانیه گزارش داده‌اند و شکایت های آن‌ها نشان دهنده میزان ساخت و ساز و کارهای فلسطینی‌ها در کرانه باختری است، که از نظر اداره منطقه‌ای (که وابسته به ارتش اسرائیل است) و شهرک نشینان، «عملی مجرمانه» تلقی می شود، مانند: باز کردن مسیر، ، آماده سازی مناطق خالی، محوطه سازی جهت ساخت و ساز، لوله گذاری، گذاشتن مخزن آب، حفر چاه آب، کاشت درخت و غیره.

خانم هاس درگزارش خود آورده است که بیشتر سهم از این گزارش‌ها که تعدادش 731 مورد است که مربوط به قدس و جنوب آن و بقیه مربوط به شمال بیت‌المقدس می‌شود. وی افزود: تنها در پاسگاه «سدیه بوعز» که خود یک پاسگاه غیرقانونی است، دستور 99 مورد تخریب صادر شده است.

بر اساس سندی که به روزنامه هاآرتص رسیده است یکی از شهرک نشینان به نام «آفی مرگولین»، که به نظر نمی رسد در شورای شهرک «گوش عتصیون» منصب رسمی داشته باشد، ولی شکایت ها نشان می دهد که حداقل تا سال 2019 ساکن شهرک «سدیه بوعز» بوده و 181 مورد بر ضد فلسطینی‌ها سند امضا کرده که 23 مورد آن روز شنبه بوده است.

میلیون‌ها فلسطینی ده‌ها سال است که تحت شرایط نظامی زندگی می‌کنند و هر روز شاهد نقض حقوق اولیه خودشان هستند. جامعه بین‌المللی همچنان در قبال بازداشت اداری و دیگر اقدامات آپارتایدی رژیم صهیونیستی سکوت می‌کند و این به منزله چراغ سبز برای ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی و نقض حقوق فلسطینیان است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 906688