tajnews
15 آذر 1401 - 12:21

سهم ناچیز استان قزوین از شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: استان قزوین با وجود داشتن یک درصد از مساحت کشور هم‌اکنون بیش از ۴ درصد محصولات کشاورزی و غذای کشور را تولید می‌کند، اما فقط ۳ شرکت دانش‌بنیان کشاورزی در این استان فعالیت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، جعفر احمدی صبح امروز در همایش ملی شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی که در سالن جلسات بوستان دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: هدف از برگزاری این همایش این است که بتوانیم از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان برای دانش‌بنیان‌سازی تولیدات کشاورزی و عبور از کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی دانش‌بنیان بهره‌مند شویم تا نفوذ دانش و فناوری به معنای واقعی در بخش کشاورزی اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه در قالب این همایش بستری برای ‌هم‌اندیشی، انتقال تجارب، ایده‌ها و توانمندی‌ها در بخش کشاورزی دانش‌بنیان فراهم شده است، گفت: بسیاری از این ایده‌ها و توانمندی‌های تولید شده، اما هنوز در بخش کشاورزی جریان پیدا نکرده است.

احمدی با ذکر اینکه متاسفانه از لحاظ تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان وضعیت خوبی در استان قزوین نداریم، اضافه کرد: فقط 1.5 درصد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در استان قزوین فعالیت می‌کنند و با توجه به جایگاه صنعتی و کشاورزی استان قزوین این عدد قابل پذیرش و قبول نیست.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین با اشاره به سهم اندک کشاورزی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان کشور گفت: در خوش‌بینانه‌ترین حالت حداکثر 6 درصد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند و تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی ما با سهم 20 درصدی کشاورزی در اشتغال کشور اصلاً همخوانی ندارد.

احمدی ادامه داد: با وجود اینکه دشت قزوین جزو 4 دشت بزرگ کشور محسوب می‌شود و این استان با وجود داشتن یک درصد از مساحت کشور هم‌اکنون بیش از 4 درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کند، اما تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی استان قزوین خیلی‌اندک است و فقط 3 شرکت دانش‌بنیان کشاورزی در استان داریم که با ظرفیت کشاورزی استان تطابقی ندارد.

وی تصریح کرد: تا امروز بستر مناسبی برای پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور حوزه کشاورزی در پارک‌ علم و فناوری و مراکز رشد وجود نداشته است. با توجه به اینکه پارک‌‌های علم و فناوری محدودیت فضا دارند، به همین خاطر اولویت پارک‌ها به سمت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیانی رفته که فقط یک فضای اداری و دفتری می‌خواهند. در حالی که جنس شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی، خواسته‌ها و بستر کار آنها خیلی‌متفاوت است.

احمدی افزود: بنابراین جبران این کمبود به دنبال راه‌اندازی پردیس فناوری و نوآوری کشاورزی در استان قزوین هستیم که مجوز آن را از وزرات‌خانه‌های علوم و جهاد کشاورزی دریافت کردیم و به زودی این پردیس در مرکز تحقیقات کشاورزی استان دایر خواهد شد.

لزوم گفتمان‌سازی برای تحول مدیریت در حوزه کشاورزی

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) هم در این همایش اظهار داشت: امروز یکی از بحران‌های اساسی که بشر با آن روبه‌رو شده، بحران امنیت غذایی است و در دورانی به سر می‌بریم که بحران‌های زیست‌محیطی و‌ آب‌وهوا باعث شده که در حوزه تامین نیازهای غذایی مردم دچار مشکل شویم و امروز کشورهای مختلی در دنیا هستند که امنیت غذایی ندارند.

سیدعلی قاسم‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر فقط 5 درصد جمعیت دنیا به غذا و آب سالم دسترسی دارند، گفت: در کشور ما که از تنوع آب‌وهوایی و سرزمین‌های وسیع و حاصلخیز برخوردار است، یک مزیت ویژه وجود دارد تا بتوانیم به کمک شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان مشکلات و تهدیداتی که در حوزه کشاورزی و تأمین امنیت غذایی وجود دارد را برطرف سازیم.

وی اضافه کرد: امروزه به نظر می‌رسد موفقیت در حوزه تولید محصولات کشاورزی می‌تواند قدرت برتر کشورها در مبارزه با تحریم‌هایی باشد که از سوی شرکت‌های غربی و امپریالیسم تحمیل می‌شود.

قاسم‌زاده ادامه داد: با وجود اینکه ایرانی‌ها همواره در عرصه تولیدات کشاورزی موفق بودند و اساساً حیات آنها در گرو توجه به همین حوزه کشاورزی بوده، ولی با تحریم‌های ظالمانه‌ای که غربی‌ها به کشور ما تحمیل کردند، به اهمیت کشاورزی بیش از گذشته پی بردیم و دانشگاه‌ها هم در این عرصه پیشگام هستند.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) با اشاره به حضور نمایندگان 50 شرکت دانش‌بنیان کشاورزی در همایش یادآور شد: بنابراین امروز به همایش‌هایی از این دست بیشتر نیاز داریم تا اهمیت کشاورزی علمی و پایدار بیش از گذشته برای مدیران، مسئولان و همه مردم آشکارتر شود. گفتمان‌سازی برای تحول مدیریت در حوزه کشاورزی باید از این همین همایش‌ها به جامعه تزریق شود.

قاسم‌زاده افزود: دانشگاه‌ها هم باید بتوانند به عنوان بازوی علمی این تحول نقش‌آفرین باشند و می‌توانند پشتوانه معرفتی بسیاری از کارهای علمی در حوزه کشاورزی باشند و کمک کنند تا جریان دانش‌بنیان‌سازی کشاورزی در سطح کشور شکل بگیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899263