tajnews
03 فروردین 1402 - 12:19

موزه لباس بیرجند گنجینه‌ای از سادگی و اصالت در دل بافت تاریخی شهر

بیرجند- موزه لباس و منسوجات بیرجند گنجینه‌ای از سادگی و اصالت است که در دل بافت تاریخی بیرجند طی ایام نوروز میزبان مسافران و علاقمندان است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: نخستین موزه تخصصی لباس محلی و منسوجات سال گذشته در خانه تاریخی پردلی بیرجند به طور رسمی گشایش یافت. این موزه که با هدف گردآوری لباس‌های محلی از طریق خریداری یا به امانت گرفتن راه‌اندازی شده، به بازآفرینی و احیای انواع لباس‌های محلی نیز می‌پردازد.

موزه لباس و منسوجات سنتی میزبان گردشگرانی است که علاقه‌مند به شناخت فرهنگ غنی منطقه جنوب خراسان هستند. تالار نمایش، کارگاه پارچه‌بافی سنتی، پوشش‌های مناطق مختلف خراسان جنوبی، عکاسخانه و خیاط‌خانه از بخش‌های این موزه است که انواع لباس‌های ابریشمی دستباف، اطلس، کرباس، برک، قارت و عروس همچنین پارچه‌های سنتی برک، کرباس و مله در آن به نمایش گذاشته شده است.

در واقع موزه لباس و منسوجات خراسان جنوبی مجموعه ارزشمند بوده که بخشی از هویت و اصالت مردمان این سرزمین را به نمایش می‌گذارد.

مدیر موزه لباس و منسوجات طبیعی خراسان جنوبی در گفتگو با مهر بیان‌کرد: موزه لباس و منسوجات طبیعی خراسان جنوبی در یکی از خانه‌های قدیمی شهر بیرجند به نام خانه پردلی واقع شده است که معماری منحصر به فردی دارد.

غزاله دلیری با اشاره به اینکه در مدت زمانی که از افتتاح موزه می‌گذرد، گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید از بافت قدیمی شهر و همچنین موزه حضور پیدا کرده اند، بیان کرد: در نوروز ۱۴۰۲ نیز موزه به صورت یکسره از ساعت ۹ صبح تا هفت شب باز است.

دلیری ادامه داد: از ۲۷ اسفندماه تا تاریخ یکم فروردین حدود ۲۳۰ نفر از موزه لباس و منسوجات سنتی خراسان جنوبی بازدید کردند.

همچنین در این موزه نوع پارچه‌های قدیم، نحوه کاشت و برداشت پنبه مله در استان خراسان جنوبی به نمایش گذاشته شده است که برای گردشگران به عنوان تنها پنبه رنگی جهان جاذبه خاص دارد چون در جای دیگر نمی‌توانند شبیه به آن را پیدا کنند.

وی با بیان اینکه ما در موزه پارچه‌هایی داریم که از پنبه مله تهیه شده که این پنبه خود رنگ و قهوه‌ای رنگ است، بیان کرد: این پنبه برای گردشگران و از جمله گردشگران خارجی جذاب است و از این جهت برای شهر و استان ما موزه‌های در بافت تاریخی شهر قابلیت ارزآوری نیز دارد.

مدیر موزه لباس و منسوجات طبیعی خراسان جنوبی یادآور شد: پارچه‌های تولید شده از پنبه مله را در هیچ کجای دیگر نمی‌توانند شبیه به آن را پیدا کنند و از این جهت برای گردشگران نوروزی بسیار جذاب و قابل جوجه است.

مدیر موزه لباس و منسوجات طبیعی خراسان جنوبی افزود: پنبه مله خود رنگ و قهوه‌ای رنگ است که حدود ۴۰ سال کشت نمی‌شد و الان مجدد احیا شده است و برای گردشگران نیز بسیار جالب و جذاب است.

در بخش دیگر موزه هم دستگاه توبافی نگهداری می‌شود تا بازدیدکنندگان از شیوه و چگونگی بافت پارچه‌های قدیمی خراسان جنوبی چون پارچه تولیدی از پنبه مله آگاهی پیدا کنند.

پارچه‌بافی سنتی یا توبافی به زبان محلی یکی از مهمترین صنایع دستی استان خراسان جنوبی است و روستای خراشاد بیرجند سال ۱۳۹۷ به عنوان روستای جهانی توبافی (حوله‌بافی)، ثبت و معرفی شد.

دلیری با بیان اینکه در خراسان‌جنوبی ابریشم بافی و تولید کرباس را نیز داریم که البته این پارچه‌ها در برخی دیگر از نقاط خراسان‌جنوبی نیز تولید می‌شود، ادامه داد: امیدواریم گردشگران به از موزه لباس و منسوجات طبیعی در شهر بیرجند بازدید کنند و هم از خانه پردلی دیدن کرده و هم با لباس‌ها و پارچه‌های سنتی استان آشنا شوند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1105732