tajnews
07 بهمن 1401 - 13:13

فرانسه و لهستان هم ارسال جنگنده به اوکراین را رد نمی کنند

بعد از آمریکا حالا فرانسه و لهستان هم تامین جنگنده برای اوکراین را رد نکرده و از درهای باز برای این منظور سخن گفتند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" در گزارشی نوشت: ایالات متحده آمریکا و فرانسه تحویل هواپیماهای جنگنده به اوکراین را که تحت حمله روسیه قرار دارد، رد نمی‌کنند . جان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده در حال بررسی تامین جت‌های جنگنده است یا خیر، در MSNBC گفت که هیچ سیستم تسلیحاتی خاصی منتفی نیست. وی تاکید کرد: پشتیبانی با آنچه اوکراین نیاز دارد تنظیم خواهد شد. فاینر گفت: ما در این مورد با دقت بحث خواهیم کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های انگلیسی در لندن، توماس گاسیلود ، رئیس کمیته دفاعی مجلس ملی فرانسه، نیز اظهارات مشابهی را در این مورد بیان کرده و گفت: ما باید تحقیقات را به صورت موردی بررسی کنیم و همه درها را باز بگذاریم.

دولت لهستان هم اعلام کرده در صورتی که ناتو تصمیم به تامین جت‌های جنگنده به اوکراین بگیرد، از آن حمایت خواهد کرد. ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان به شبکه تلویزیونی LCI فرانسه گفت: من فکر می‌کنم ما، ناتو، باید شجاع تر باشیم. وی تاکید کرد که البته این فقط می‌تواند تصمیم ناتو به عنوان یک کل باشد. از سوی دیگر، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان تحویل هواپیماهای جنگنده به اوکراین را رد کرده بود.

پیش از این، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، بار دیگر بر نیاز کشورش به تحویل تسلیحات بیشتر فراتر از تانک‌های اصلی نبرد که اکنون وعده داده شده بود، تاکید کرده بود. زلنسکی در سخنرانی ویدئویی عصر روز گذشته خود گفت: تجاوز روسیه را فقط با سلاح‌های کافی می‌توان متوقف کرد.

وی تاکید کرد: اوکراین همچنین از جمله به هواپیماهای جنگی نیاز دارد. زلنسکی گفت: دولت تروریستی آن را به شکل دیگری درک نخواهد کرد. وی تاکید کرد که موج اخیر حملات روسیه در روز پنجشنبه که تنها چند ساعت قبل دست کم 11 کشته برجای گذاشت، دوباره این را نشان داد.

زلنسکی در سخنرانی خود همچنین از کانادا که چند ساعت قبل اعلام کرده بود چهار تانک "لئوپارد" را نیز در هفته‌های آینده تحویل خواهد داد، تشکر کرد. آنیتا آناند، وزیر دفاع کانادا گفته بود که دولت او در حال بررسی ارسال تانک‌های بیشتری در آینده است. به گفته وی علاوه بر این، سربازان کانادایی باید از همتایان اوکراینی خود در راه اندازی تانک‌ها حمایت کنند.

در این بین اولین سربازان اوکراینی برای آموزش با خودروی رزمی پیاده نظام "ماردر" وارد آلمان شدند. به گزارش خبرگزاری آلمان به نقل از محافل امنیتی، این گروه روز پنجشنبه در کلن فرود آمد و به زودی آموزش سیستم تسلیحاتی به نیروهای اوکراینی آغاز می‌شود. آلمان همچنین 40 نفربر زرهی "ماردر" را برای اوکراین تامین می کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1000647