تبلیغات

نشانی که به صداقت شهادت داد…

به گزارش تهران نیوز ،نشانی از فرمانده گردان غواصان پس از ۳۰ سال پیدا می‌شود و غوغایی به پا می‌کند، قصه یونس بر سر زبان‌ها می‌افتد و تقابل خواهر و برادری که یکی در جرگه حق گام برداشت و دیگری اسیر باتلاق منافقین شد را در قالب اشنوگل به تصویر می‌کشد، وقتی خواهر یونس که منافق بوده نیمی از پلاک برادر را می‌آورد برای بسیاری از افراد این سؤال پیش می‌آید که یونس شهید شده یا خیانت کرده است؟

پس از تحقیق و بررسی‌های زیاد معلوم می‌شود که یونس نه تنها خیانت نکرده بلکه با دادن نشانی‌های غلط سعی در منحرف کردن افکار منافقین نسبت به برنامه شهدای غواص داشته و در نهایت به شهادت رسیده است.

اشنوگل با به تصویر کشیدن قصه یونس تلاش کرده است شهدای غواص را از دل ۸ سال دفاع مقدس بیرون بیاورد تا بر پرده نقره‌ای روایتگر مجاهدت‌های هم رزمانشان باشند، همچنین با گره‌هایی که در طول داستان ایجاد می‌شود سعی می‌کند به تعدادی از سؤالات نسل جدید درباره چرایی جنگ و دفاع از کشور پاسخ دهد.

ابراهیم اصغری تهیه کننده اشنوگل درمصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره این فیلم گفت: طرح این فیلم ۲ سال قبل از بازگشت ۱۷۵ شهید غواص مطرح شد و در نهایت این فیلم با نام موقت «چهل مروارید» حدود یک سال و نیم پیش کلید خورد.

وی افزود: بسیاری از صحنه‌های آبی خاکی ما باید بازسازی می‌شد و ۹۵ درصد از فیلمبرداری در شهرک سینمایی دفاع مقدس انجام شد.

تهیه کننده اشنوگل ادامه داد: شهدای غواص مظلومیت خاصی دارند و در دل آن‌ها قصه‌های بی نظیری پیدا می‌شود که روایت آن نیاز این روز‌های سینماست، ما نیز بر حسب دین و وظیفه‌ای که نسبت به این شهدا داشتیم این فیلم را ساختیم.

هادی حاجتمند کارگردان این فیلم نیز گفت: اشنوگل لوله‌ای است که غواصان با آن تنفس می‌کنند و به علت مضمون فیلم این نام را برایش انتخاب کردیم، اگر ما در ۸ سال دفاع مقدس و حتی تاریخ چند سال اخیر خورد جستجو کنیم سوژه‌های نابی پیدا می‌کنیم که قابلیت سینمایی شدن بالایی دارند.

وی افزود: کل دنیا به دنبال قهرمان می‌گردد و حتی برای خود قهرمان سازی می‌کند آن وقت نمی‌دانم بسیاری از سینما گران ما چه عینکی به چشم خود زده اند که این‌ها را نمی‌بینند و تنها به دنبال مسائل ساختگی خودشان هستند، ما قهرمانان واقعی زیادی در کشورمان داریم که متأسفانه آن‌ها را در سینما نمی‌بینیم و به دنبال مسائلی می‌رویم که ارزش چندان ندارد و مخاطب هم استقبال چندانی از آن‌ها نمی‌کند.

اشنوگل از جهت تولید، فیلم سختی به نظر می‌رسد. فیلمی که اکثر سکانس هایش خارجی است و افزون بر سختی کار، مظلومیت و حقانیت راه صاحبان اصلی فیلم، مسئولیت بازیگرانش را سنگین‌تر کرده است.

کاوه سماک باشی بازیگر نقش یونس در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: شرایط کار در اشنوگل بسیار سخت بود، اما عنایت شهدایی که برای نمایش گوشه‌ای از مجاهدت هایشان این فیلم را ساختیم سبب شد پایانش شیرین شود.

وی افزود: وظیفه ما است که سینمای دفاع مقدس را حفظ و با تولید آثار با کیفیت به بهود وضع آن کمک کنیم، نسل‌های بعد باید بفهمند که شهدا و جانبازانی که اکنون در بین ما زندگی می‌کنند چه ایثار و رشادت هایی کردند و سینما یکی از بهترین ابزار‌ها برای ثبت این حماسه‌ها است.

فیلم سینمایی اشنوگل اگر چه سوژه‌ای جذاب و قصه‌ای کمتر شنیده شده دارد، اما در کارگردانی ضعف‌هایی دارد و اگر فیلمنامه رمق بیشتری داشت و بعضی از گره افکنی‌ها و گره گشایی هایش حساب شده‌تر اتفاق می‌افتاد زیبا‌تر می‌شد.

البته هادی حاجتمند به عنوان یک فیلم اولی عملکرد به نسبت خوبی داشته و نشان داده است که می‌تواند آثار خوبی در حوزه سینمای دفاع مقدس بسازد.

بازی بازیگران اصلی این فیلم به خصوص برزو ارجمند، کاوه سماک باشی و ماهچهره خلیلی قابل قبول است.

اکران این فیلم از ابتدای آذر در گروه آزاد اغاز شد و اکنون تنها ۴ سالن سینما در تهران و ۳ سالن در مشهد دارد. گویا کم لطفی شورای صنفی نمایش و سینما داران به فیلم‌های حوزه دفاع مقدس به یک روش تبدیل شده است که پایانش هم معلوم است. تعداد سالن و سینمای کم، سانس‌های کم مخاطب، فروش پایین و در نهایت پایین آورده شدن فیلم از پرده نقره‌ای به علت کف فروش پایین.

به هر حال در روز‌هایی که سینما از فقر سوژه‌های ناب رنج می‌برد و جولانگاه فیلم‌های سطحی شده است اشنوگل برگی از تاریخ معاصر را با چاشنی درام ورق می‌زند و نیاز به توجه و حمایت بیشتر دارد.

منبع:خبرگزاری صدا سیما

انتهای متن/*

ا/۴۴۴

Let's block ads! (Why?)

نشانی صداقت شهادت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات