تبلیغات

ایران از لیگ قهرمانان آسیا انصراف می‌دهد؟

۶۴۲۳۶۲

۲۸۸۷  بازدید

وب سایت تابناک در گزارشی نوشت: برخلاف ادعای مهدی تاج و علی کفاشیان رئیس و نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال ایران، تیم ملی ایران و تیم‌های باشگاهی کشورمان همچنان باید در کشور ثالث مسابقه دهند و نمایندگان ایران نتوانستند هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا را متقاعد کنند که کشورمان برای میزبانی از امنیت برخوردار است.

وب سایت تابناک در گزارشی نوشت: برخلاف ادعای مهدی تاج و علی کفاشیان رئیس و نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال ایران، تیم ملی ایران و تیم‌های باشگاهی کشورمان همچنان باید در کشور ثالث مسابقه دهند و نمایندگان ایران نتوانستند هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا را متقاعد کنند که کشورمان برای میزبانی از امنیت برخوردار است؛ اتفاقی که تاج تهدید کرده بود، در صورت وقوع، ایران از مسابقات فوتبال آسیا کناره‌گیری خواهد کرد و اکنون همگان منتظر مشخص شدن فرجام این تهدید بزرگ هستند.

«در نشست هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره برگزاری مسابقات به صورت رفت و برگشت مطالبی مطرح شد و در نهایت تمامی اعضا موافق برگزاری به صورت رفت و برگشت بوده و اعلام کردند که این امر مربوط به تمامی مسابقات می شود. حتی در این جلسه اعلام شد اگر کشوری حاضر به محل برگزاری مسابقه نرود، چه اتفاقی رخ خواهد داد که مقرر شد طبق قوانین بازی، نتیجه سه بر صفر خواهد بود.» این موضع گیری علی کفاشیان نایب رئیس فدراسیون فوتبال آسیا بود که از بازگشت میزبانی بازیهای ایران و عربستان به تهران اطمینان می‌داد.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال نیز روایت مشابهی داشت و گفته بود: «رای با قاطعیت به میزبانی ایران از هم بازیها بود. بیانیه را هم به این صورت نوشتند که خواست و اراده کمیته مسابقات به برگزاری بازی رفت و برگشت در همه کشورهاست در حالی که در بیانیه سال قبل به صراحت نام ایران و عربستان را آورده و از این بخش استثنا کرده بودند. در حقیقت کمیته مسابقات رای داده بود ایران امن نیست.»

رئیس فدراسیون فوتبال در جریان این گفت و گو، AFC را تهدید کرد که در صورت اصرار بر ناامن نشان دادن ایران و استمرار بازیهای ایران و عربستان در کشورهای به اظهار بی‌طرف، ایران از حضور در مسابقات فوتبال آسیا کنار می‌کشد. تاج در این ارتباط به صراحت گفته بود: «...اگر این رای‌گیری و تصمیم قانونی کمیته مسابقات، در جلسه آینده هیات رئیسه AFC مصوب نشود، ما هم از مسابقات آسیا کنار خواهیم رفت چون این را ظلمی بزرگ در حق فوتبال ایران و آسیا می‌دانیم.»

با این حال در نهایت اتفاق دیگری افتاد و امروز همزمان با قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد که رقابت‌های نمایندگان ایران و باشگاه‌های عربستان سعودی در کشور ثالث و به ظاهر بی‌طرف برگزار می‌شود و کنفدراسیون فوتبال آسیا برخلاف ادعای کفاشیان و تاج نپذیرفته که ایران میزبان امنی برای مسابقات رودرو با عربستان است! ظاهراً سعودی‌ها نیز تهدید مشابه رئیس و نایب رئیس فدراسیون فوتبال داشته‌اند و به رئیس و دبیرکل فدراسیون فوتبال هشدار داده‌اند که در صورت عدم میزبانی مسابقات در کشور ثالث، از مسابقات کنار می‌کشند و این تهدید نتیجه بخش بوده است.

ویندسر جان دبیرکل کنفدراسیون آسیا درباره بیانیه اخیر این کنفدراسیون و استمرار این وضعیت غیرقابل پذیرش، گفت: «درباره بازی تیم های عربستان و ایران تصمیم جدیدی گرفته نشده است و براساس روال گذشته عمل خواهد شد. گفتگو ها و تصمیم گرفته شده درباره بازی تیم های سه کشور عربستان امارات و قطر بوده و درباره ایران تصمیم جدیدی گرفته نشده است. درباره بازی تیم های عربستان و ایران فعلا براساس روال گذشته عمل خواهد شد.»

به این ترتیب استقلال و تراکتورسازی باید دیدارهای خود را در لیگ قهرمانان در زمین بی طرف برگزار کنند. اتفاقی که مسیر این دو تیم را دشوار می کند و البته شکست بزرگی برای فدراسیون فوتبال خواهد بود که بارها اعلام کرده بود این موضوع به سود ایران به پایان رسیده است.

در واکنش به این ناکامی، حمیدرضا آصفی مشاور امور بین‌الملل فدراسیون فوتبال گفت: «تا زمانی که این اظهار نظر دبیرکل AFC رسماً اعلام نشده، آن را قطعی تلقی نمی‌کنیم و باید ببینم نظر قطعی AFC چیست. همان زمان که یکی از بندها دو پهلو بود، از AFC خواستیم که به‌صورت روشن و صریح رای را به نفع ایران اعلام کند. اگر واقعاً سعودی‌ها دخالت کرده و فضا را ناعادلانه به‌نفع خودشان تغییر داده باشند، ما به آن اعتراض خواهیم کرد. یکی دو روز پیش هم آقای تاج خواستار روشن‌گری صریح در این خصوص شده بودند، چون شنیده می‌شد که سعودی‌ها با لابی‌گری می‌خواهند فضا را عوض کنند.»

اکنون باید دید فدراسیون فوتبال ایران از لیگ قهرمانان آسیا انصراف می‌دهد و تاوان سنگینی را نیز به واسطه کنار کشیدن از مسابقات فوتبال قاره کهن پرداخت می‌کند و یا برخلاف تهدیدهای تاج، فوتبال ایران زیر بار این شکست بزرگ می‌رود و مسابقات ایران و عربستان همچنان در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برگزار خواهد شد؟

ایران قهرمانان انصراف

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات