تبلیغات

خانه ویلایی تریبلکس، غرق زیبایی خانه آرام اصفهان می شوید!

با وجود صنعتی شدن دنیای امروز در همه زمینه ها، باز وابستگی و همچنین نیاز ما به طبیعت غیر قابل انکار است. این را می توانیم در تک تک رفتارهایمان ببینیم، از نگه داشتن گلدان های کوچک در خانه گرفته تا ایده گرفتن از طبیعت برای طراحی های بزرگ و حرفه ای. معماران هم به شیوه های گوناگون رنگ، نقش ها و عناصر طبیعی را وارد دنیای خود می کنند تا بلکه فضای زندگی را به کیفیت مطلوب نزدیک تر نمایند. خانه آرام در اصفهان نمونه ای است از حضور پررنگ طبیعت در یک زندگی شهری که با بررسی آن به پیوند معماری و طبیعت پی می بریم. 

Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice خانه آرام در یک نگاه  عنوان پروژه : خانه آرام   طراح : علی کرباسچی  همکار طراحی : رویا صبوری، علی نظری مهندس سازه : علی پاکدلیان  مهندس تأسیسات مکانیکی : کیوان گرامیان   اجرا : دفتر معماری ساتراپ  مجری تأسیسات : شاهین امین کارفرما: محمدعلی ابوعلی    محل پروژه : اصفهان، خیابان شیخ صدوق جنوبی، کوچه چهاردهم، پلاک  ۷۱  مساحت زمین :  ۳۰۰ مترمربع زیربنا : ۶۰۰ مترمربع سال شروع : بهمن‌ماه  ۹۴  اتمام : تیرماه ۹۶ پرزانته : نیلوفر رحیمی

مطلب پیشنهادی : معماری ساختمان در مناطق گرمسیر همسو با طبیعت!

Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice ایده‌ های طراحی 

ایده اصلی در طراحی این واحد مسکونی که به صورت یک مجموعه ترکیبی از یک دفتر کار شخصی به همراه یک مجموعه تریپلکس مسکونی طراحی گردیده است، توجه به یکی از اصلی‌ ترین نیازهای جسمی و روحی انسان؛ یعنی ایجاد حس آرامش در محیط خانه است. فضاهای تفریحی همچون سینما، استخر، نشیمن خصوصی و... نیز در برنامه قرار گرفت و در این راستا علاوه بر تأمین فضاهای موردنیاز کارفرما فضاهای اقامتی خاص (سوئیت مهمان، اتاق‌خواب مستر با حیاط اختصاصی در طبقه دوم، فضای صبحانه خوری و...) در روند طراحی پروژه لحاظ گردید. 

مطلب پیشنهادی : ویلای مدرن مهرشهر، طراحی خارق العاده برای لمس طبیعت

Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice چالش‌ های طراحی

با توجه به شمالی بودن زمین پروژه و مشکل تأمین نور در این قبیل پلاک‌ ها، ایده جانمایی استخر سرباز با بدنه و کف شیشه‌ ای در طبقه دوم مطرح گردید که به واقعیت و اجرا رساندن این ایده یکی از بزرگ‌ ترین چالش‌ های این پروژه به شمار می‌ آید. 
از همین رو فضای استخر به‌ گونه‌ ای طراحی شد که به کمک یک سقف هوشمند امکان باز، نیمه‌ باز و یا بسته بودن فضا میسر شود و این موضوع می‌ تواند در کنترل نور، دید و محرمیت و امنیت ساختمان بسیار مفید واقع شود. 

مطلب پیشنهادی : طبیعت و زیبایی ایرانی در خانه حقیقی در خیابان دولت تهران

Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice روند طراحی و عناصر شاخص پروژه

در ادامه طراحی، دو عدد نورگیر بزرگ به‌ صورت وید در مرکز ساختمان پیش‌ بینی گردید که فضای روی آن با دو آب‌ نمای کم‌ عمق کامل شد تا علاوه بر شکست نور در ساعات عمود بودن خورشید با حرکت آب داخل این آب‌ نماها بر اثر باد، سایه‌ های زیبایی بر روی دیواره‌ های داخلی نقش ببندد و درعین‌حال به غنی‌ تر شدن کیفیت فضای سبز مجموعه نیز کمک نماید.  
از عناصر شاخص دیگر این پروژه می‌ توان به وجود سبزینگی در تمامی قسمت‌ های خانه اشاره کرد، به صورتی که به کاربر فضا حس قرار گرفتن در فضای باز را القا کند. برای این منظور یک حرکت کلی برای سبزینگی از حیاط مجموعه آغاز شده و با عبور از کف پارکینگ از پشت فضای موتورخانه به سمت بالا حرکت کرده و در آخرین تراز ساختمان  در دیواره جانبی، فضای استخر به‌ صورت کامل با دیوار سبز پوشانیده شده است. هم‌چنین در مرکز آب‌ نمای طبقه همکف در وسط دستگاه پله یک درخت از داخل آب بیرون آمده که نمادی از درخت زندگی را تداعی می‌ کند. علاوه بر این برای اتاق‌ خواب اصلی در طبقه دوم یک حیاط سبز اختصاصی در نظر گرفته‌ شده که به فضای استخر نیز مشرف است. 

مطلب پیشنهادی : طراحی داخلی خانه ویلایی مدرن برای همنشینی با طبیعت

Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice   ایده نما، یکپارچگی در طراحی

در نمای ساختمان برای ایجاد بازی زیبای سایه‌ روشن و هم‌چنین کنترل نور ورودی از تعدادی لوور عمودی استفاده شد که در صورت نیاز می‌ توان آن ها را باز یا بسته نمود که همین امر نیز درعین‌ حال که یک نمای ساده و بی‌ ادعا را برای این ساختمان مسکونی رقم می‌ زند، به پویایی بیش تر نمای ساختمان در ساعات مختلف روز کمک می‌ کند. 

مطلب پیشنهادی : ویلای سفید طالقان، طراحی مدرن در دل طبیعت البرز!

Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice Aram's House تصویر ساتراپ آفیس satrapoffice سازه ساختمان

سیستم سازه این ساختمان به‌ صورت سازه ترکیبی بتنی و فلزی طراحی گردیده است، بدین‌ صورت که اسکلت قسمت استخر به‌ صورت فلزی و مابقی ساختمان به‌ صورت بتنی طراحی و اجرا گردیده است. سیستم تأسیسات مکانیکی پروژه نیز به‌ صورت موتورخانه مرکزی برای ایجاد گرمایش ساختمان و استخر و سیستم کولرگازی دور متغیر (VRF) برای ایجاد سرمایش ساختمان در نظر گرفته شده است. 

کلام آخر : به‌ صورت کلی می‌ توان گفت که در طراحی این مجموعه بر این باور بوده‌ ایم که با توجه به سه عنصر سبزینگی، آب و نور می‌توان کیفیت متفاوتی به یک ساختمان مسکونی اضافه نمود تا در فضای آن معنای واقعی از حس آرامش به وجود آید.

اگر به نمونه بناهای معروف و شاخص علاقه مندید می توانید در بخش پروژه های برجسته چیدانه کارهای معماران ایرانی را دنبال نمایید.

منبع : مجله منزل | نویسنده : گلنار صفدریان

ویلایی تریبلکس زیبایی اصفهان

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات