تبلیغات

مسئولان امور زنان برای حمایت از ازدواج دختران جوان کشور چه کرده‌اند/ بحران سالمندی با ادامه روند کاهش جمعیت

زهرا آیت‌‌اللهی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار زنان و جوانان خبرگزاری فارس، با اشاره به اهمیت مسئله تسهیل ازدواج در افزایش جمعیت، اظهار کرد: حمایت از فرزندآوری و تسهیل شرایط آن برای خانواده‌ها از تکالیفی است که مسئولان تاکنون از عهده آن به خوبی برنیامده‌اند این تکالیف در اسناد و قوانینی از جمله سیاست‌های کلی خانواده، قانون برنامه ششم توسعه و نقشه مهندسی فرهنگی کشور آمده‌اند.

وی افزود: برخی دانشگاه‌ها حمایت‌های خوبی از مادران دانشجو داشته‌اند اما نه به میزانی که تکالیف قانونی آنهاست.

آیت‌اللهی اضافه کرد: در قانون ششم توسعه صراحتاً افزایش نرخ باروری به 2.5 آمده است و مسئولان در طول این برنامه باید برای تحقق آن زمینه سازی کرده و تمامی دستگاه‌ها از ترویج ازدواج موفق و آسان و تربیت فرزند حمایت کنند.

 رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با بیان اینکه ازدواج پایدار مقدمه فرزندآوری است و افزایش سن ازدواج باعث کاهش میزان فرزند‌آوری شده است، گفت: سال 94 تعداد موالید در کشور یک میلیون و 570 هزار و 219 بود که نسبت به سال پیش از آن افزایش داشت اما از سال 95 کاهش موالید آغاز شد و نرخ منفی 2.7 درصد کاهش تولدها را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: در سال 96 یک میلیون و 487 هزار و 906 تولد داشتیم که نرخ موالید در آن سال بازهم منفی بود و 2.6 درصد کاهش تولدها را شاهد بودیم. پیش‌بینی‌ها براساس آمار به ما می‌گوید این روند در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازم ادامه دارد و ادامه آن بحران سالمندی را برای کشور ایجاد می‌کند.

آیت‌اللهی با بیان اینکه جمعیت یک سرمایه مهم و بالقوه است، خاطر نشان کرد: البته فرزندآوری به هر قیمت مدنظر ما نیست؛ مسئولان باید کمک کنند و تسهیلات لازم را اعم از مادی و غیرمادی برای رشد جمعیت با مهندسی درست فراهم کنند. ما باید به آینده جامعه فکر کنیم زیرا دیدن تنها همین روزهای کشور، غیرخردمندانه و نشان‌دهنده کوته‌بینی است.

 رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با انتقاد از اجرا نشدن قانون تسهیل ازدواج که به شکایت قوه مقننه از قوه مجریه منجر شد، عنوان کرد: تنها بخشی از مشکلات حوزه خانواده به خلاء قانونی بازمی‌گردد و عمده مشکل ما در حوزه خانواده به مسئله کوتاهی در اجرا مربوط می‌شود. 

وی تصریح کرد: مسئولان امور زنان کشور که در حوزه اجرا دست‌اندرکار هستند توضیح دهند برای حمایت از ازدواج دختران جوان کشور  و ایجاد تسهیلات برای مادران جوان چه کرده‌اند؟ برای کمک به توانمند شدن مادران جوان چه کرده‌اند؟ متأسفانه عمده طرح‌هایی که در حوزه زنان مطرح می‌شود منحصر به اشتغال و ترویج طرح‌های تصدی موقعیت‌های سیاسی و اجتماعی شده است، البته لازم است زنان در جامعه مؤثر و مفید باشند اما به هیچ وجه نباید این مسئله منجر به تأثیر منفی در ازدواج آنها شود.

انتهای پیام/

http://fna.ir/bm4qum
مسئولان حمایت ازدواج دختران بحران سالمندی ادامه جمعیت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات