تبلیغات

ایستگاه سیزدهم جام جهانی 2018: آرژانتین؛ از میدانِ ایران تا خانه دایناسورها

اختصاصی طرفداری - در سیزدهمین قسمت از سفر به کشورهای حاضر درجام جهانی 2018 در طرفداری، به کشور آرژانتین و نماینده قاره آمریکای جنوبی می رسیم.

از افتخارات این کشور صاحب نام در دنیای فوتبال می توان به دو قهرمانی در جام های جهانی 1978 و 1986 اشاره کرد. آرژانتین در مسابقات کوپا آمریکا (14بار)، المپیک (2بار) و جام کنفدراسیون‌ها نیز به قهرمانی رسیده‌است. این کشور همچنین سابقه حضور در 17 دوره جام های جهانی را نیز دارا است.

معرفی کشور آرژانتین

آرژانتین پس از برزیل دومین کشور وسیع آمریکای جنوبی و هشتمین کشور پهناور دنیا شناخته می شود. این کشور با مساحت دو میلیون و هشتصد هزار کیلومتر مربعی خود، مابین رشته کوه های آند و اقیانوس اطلس جنوبی قرار گرفته است. جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری در سال 2016 نزدیک به 44 میلیون نفر بوده که از این نظر، سی و یکمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. نام آرژانتین از کلمه ی لاتین آرژنتوم به معنای نقره گرفته شده است. مهاجران اولیه ی اروپایی بر این باور بودند که این کشور پر از نقره است. پایتخت آن شهر بندریِ بوینس آیرس است که بزرگترین شهر آرژانتین است. شهر زیبای بوینس آیرس که به پاریس آمریکای جنوبی مشهور است، بزرگترین شهر آرژانتین و بعد از سائوپائولو دومین شهر بزرگ آمریکای لاتین است و سیزده میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر همچنین یکی از ثروتمندترین شهرهای آمریکای لاتین است که در آن، بیشتر طبقه متوسط اجتماعی و نیز ساکنانی که دارای تحصیلات عالی هستند، زندگی می‌کنند.

کشور آرژانتین از شمال با پاراگوئه و بولیوی، از شمال شرق با برزیل و اروگوئه و از جنوب و غرب با شیلی مرز مشترک دارد. آرژانتین سومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین را دارد و سطح زندگی در آن بالا است. این کشور یکی از عمده ترین تولیدکنندگان گوشت گاو و گوسفند، پشم و گندم در جهان است. آرژانتین در گذشته یکی از مستعمرات مهم اسپانیا به شمار می رفته و به همین خاطر، سبک زندگی بسیاری از مردم آرژانتین به خصوص در پایتخت، برگرفته از الگوی اروپایی است. آرژانتینی ها مدعی تملک بر قطب جنوب یا قاره جنوبگان هستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در سال 1977، آرژانتین یک خانم باردار را به قطب جنوب فرستاد تا بتواند مدعی بخش هایی از این قاره شود. پسری که در این جریان به دنیا آمد، اولین انسانی است که در قطب جنوب متولد شده است.

آرژانتین از 23 استان و یک شهر مستقل که همان پایتخت این کشور است، تشکیل شده است. هر کدام از این استان ها قوانین خاص خود را دارند، اما تحت یک سیستم فدرال مرکزی اداره می شوند. مردم آرژانتین شیفته گوش دادن به رادیو هستند. آرژانتینی ها به طور متوسط 20 ساعت در هفته به رادیو گوش می دهند، که این رقم از هر کشور دیگری در دنیا بیشتر است. ارنستو چه گوارا شخصیت اصلی انقلاب کوبا و پاپ فرانسیس اول، رهبر کنونی کاتولیک‌های جهان اهل آرژانتین هستند. آرژانتین دارای تاریخ غنی در ادبیات جهان است که سرشناس ترین نویسنده آن خورخه لوئیس بورخس است. از دیگر نویسندگان، شعرا و روشنفکران مهم آرژانتین می توان به از ارنستو ساباتو، اسوالدو سوریانو، آلفونسینا استورنی و ماریا النا والش اشاره کرد.

    شهر بوینس آیرس پایتخت کشور آرژانتین

اگر قصد سفر به آرژانتین را دارید:

آرژانتین سرزمین زیبایی هاست. این کشور دارای مناظر شگفت انگیز، حیات وحش عجیب و غریب، شهرها و روستاهای مملو از غذاهای عالی و فرهنگ سرزنده است. پس جای تعجب نیست که آرژانتین مقصد محبوبی برای سفر گردشگران از گوشه و کنار دنیا به این کشور باشد. آرژانتین طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری به عنوان اولین کشور جذب گردشگر در آمریکای جنوبی شناخته شده و دومین رتبه را بعد از مکزیک درکل آمریکای لاتین دارا است. جاذبه‌های گردشگری، زیبایی های شگفت انگیز، سواحل اعجاب آور و تفریحات موجود در بوینس آیرس باعث شده که این شهر اولین مکانی باشد که گردشگران خارجی از آن دیدن می کنند. این کشور دارای اقلیم های متنوعی از نظر زیست بوم است.

در شمال آن آب و هوای گرم و در جنوب به دلیل نزدیکی به قاره جنوبگان دارای آب و هوای سرد و یخبندان است. یکی از مکان های بکر و دست نخورده طبیعی این کشور، پارک ملی لس گلاسیرز است. این پارک ملی در ایالت سانتا کروز در منطقه وسیع پاتاگونیا قرار دارد و دارای بزرگترین پوشش یخی به غیر از گرینلند و قطب جنوب است. از مکان ها دیدنی کشور آرژانتین از دید طرفداری، به اختصار می توان به آبشار ایگواسو در مرز دو کشور آرژانتین و برزیل، کاسا روسادا یا کاخ صورتی؛ محل رسمی اقامت و دفاتر کار رئیس جمهور آرژانتین، مرکز فرهنگی بورخس و محله سن تلمو در پایتخت این کشور، پارک سوم فوریه و شبه جزیره والدز اشاره کرد که محل اجتماع پنگوئن ها و وال های بزرگ دریایی است.

    دامنه تورس دلپین در منطقه پاتاگونیا بین مرز آرژانتین و شیلی

با طرفداری همراه باشید تا 10 حقیقت جالب، شنیدنی و عجیب که شاید کمتر در مورد این کشور شنیده باشید، را برایتان بازگو کنیم.

 

1. میدانِ ایران

یکی از مشهورترین میادین پایتخت کشور آرژانتین میدانی به اسم کشورمان، ایران است. این میدان در 53 سال قبل و در سال 1344 هجری شمسی به نام ایران نام گذاری شد. میدان ایران با معماری به سبک دوران هخامنشی و با سرستونی با ابعاد واقعی در ایران درست و به آرژانتین هدیه داده شد. این یادگار کشورمان، در بخش پالرمو شهر بوینس آیرس قرار گرفته و از جاذبه های مهم پایتخت آرژانتین به شمار می رود. ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ﺳﺘﻮﻥ ﺗﺨﺖ ﺟﻤﺸﯿﺪ ﺩﺭ ﻣﯿﺪﺍﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥِ ﺷﻬﺮ ﺑﻮﯾﻨﻮﺱﺁﯾﺮﺱ، 19 ﻣﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ همان طور که اشاره شد، ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ ﺑﺎ ﺍﺑﻌﺎﺩ ﻭﺍﻗﻌﯽ ﺳﺘﻮﻥ ﺗﺨﺖ ﺟﻤﺸﯿﺪ ﺳﺎﺧﺘﻪ شده ﻭ ﺣﺘﯽ ﻧﻘﻮﺵ ﺁﻥ ﻫﻢ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺍﺻﻞ ﺍﺳﺖ. ﺩﺭ ﺍﻧﺘﻬﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﺳﺘﻮﻥ، ﺳﺮﺩﯾﺲﮔﺎﻭ است که مشابه ﺳﺮﺩیس های ﮐﺎﺥ ﺁﭘﺎﺩﺍﻧﺎ ﺍﺳﺖ. این ستون را می توان از بیشتر نقاط شهر بوینس آیرس به راحتی مشاهده کرد و ﺑﻪ ﻭﻋﺪﻩ ﮔﺎﻩ بسیاری از مردم این شهر تبدیل شده است.

   میدان ایران در شهر بوینس آیرس آرژانتین

2. آبشارهای ایگواسو

در مرز بین آرژانتین و برزیل، منطقه ای با چشم انداز خیره کننده به نام ایگواسو وجود دارد. ایگواسو در واقع نام چندین آبشار زیباست که در این منطقه قرار گرفته و در زبان اسپانیایی به «ایگوآزو» و در زبان پرتغالی به «ایگوآسا» مشهور هستند. در این منطقه 275 آبشار مستقل به طول 2.7 کیلومتر وجود دارد. بلندترین آبشار ایگواسو 82 متر ارتفاع داشته و سایر آبشارها چیزی حدود 64 متر ارتفاع دارند. این آبشارهای دیدنی یکی از عجایب هفتگانه طبیعی دنیا انتخاب شده و در لیست میراث طبیعی یونسکو به ثبت رسیده است. آبشارهای ایگواسو از رودخانه ای به همین نام سرچشمه گرفته و در مرز استان میسیونز آرژانتین و استان پارانا در برزیل قرار دارد. این آبشار، رودخانه را به دو قسمت رود بالایی و رود پایینی تقسیم می کند.

این رود تا شهر کوریتیبا (مرکز استان پارانا) ادامه می یابد. بیشتر رودخانه در خاک کشور برزیل و بیشتر آبشارها در خاک آرژانتین قرار دارد. در واقع این آبشار به شکل حرف J بوده و 80 درصد آن مربوط به آرژانتین و 20 درصد مابقی مربوط به برزیل است. بیش از 50 درصد آب تمامی این آبشارها به گودالی به نام گلوگاه شیطان می ریزد. ایگواسو سالانه جریان آب متوسط 1746 متر مکعب بر ثانیه را تولید می کند و بعد از آبشار نیاگارا رتبه دوم در جهان را به خود اختصاص داده است. بهترین زمان برای دیدن این آبشارهای زیبا در شروع سال میلادی، یعنی دی و بهمن ‌ماه است. در این زمان حجم آب آبشار زیاد و دمای هوا برای بازدید کنندگان، مطلوب‌تر است.

    آبشارهای ایگواسو در مرز بین آرژانتین و برزیل

3. عریض ترین خیابان جهان

خیابان معروف، نهم خولیو در شهر بوینوس آیرس با 144 متر پهنا، عریض‌ترین خیابان جهان است. این خیابان شاهرگ اقتصادی و سیاسی پایتخت کشور آرژانتین بوده و بنای نمادین پایتخت این کشور هم در مرکز آن قرار دارد. این ابرخیابان با طول یک کیلومتر، به مناسبت روز استقلال آرژانتین ساخته شده و به همین دلیل آن را 9 جولای نیز می نامند. عریض ترین خیابان دنیا دارای 9 خط عبور برای وسایل نقیله است و آرژانتینی ها آن را مایه غرور و مباهات خود می دانند. سازندگان خیابان نهم خولیو برای ساخت آن از شانزه لیزه فرانسه الهام گرفته اند. اگر قصد عبور از عرض این خیابان را دارید، به تنهایی نمی توانید این کار را انجام دهید. افراد داوطلبی هستند که به شما در عبور امن از خیابان کمک خواهند کرد. این افراد پیراهن های روشن بر تن دارند و به آسانی می توانید آن ها را پیدا کنید.

    خیابان نهم جولای در آرژانتین

4. سرزمین دایناسورها

آرژانتین در کنار کشور چین، خانه دایناسورها  به شمار می رود و دلیل آن هم این است که اکتشافات بسیاری در این کشور صورت گرفته است و بقایای غول پیکر دایناسورها در آن کشف شده و نشان می‌دهد که روزی بزرگترین گوشت خوارهای جهان، روی این سرزمین در حال گذران زندگی بودند. یکی از بزرگترین گونه های دایناسورها که فسیل آن در این کشور کشف شده، مربوط به مرگبارترین گوشت خوار تاریخ به نام مگارپتور (Megaraptor) است. فسیل های یافت شده از این جانداران, آن ها را در دسته ترسناک ترین دایناسورهای عصر خود قرار می داد. اسکلت و جمجمه های کشف شده از این دایناسور در منطقه پاتاگونیا، واقع در ناحیه جنوبی آرژانتین و شیلی قرار دارد.

این فسیل ها که توسط دیرینه شناسان دانشگاه آلبرتا و محققین شورای ملی پژوهش آرژانتین، مورد بررسی قرار گرفته، نشان می دهد که مگارپتورها 80 میلیون سال پیش در دوره کرتاسه می زیستند. علاوه بر این گونه ترسناک، در این کشور بقایای دایناسورهای غول پیکر گیاه خوار با وزن بیش از 63 تن که سنگین‌تر از 10 فیل بالغ آفریقایی بوده است، نیز کشف شده است. این هیولاهای گیاه خوار برای اولین بار در سال 2014 پس از آن که یک ‌گله‌دار از پاتاگونیای آرژانتین یک فسیل استخوان را پیدا کرد، خبرساز شد. همچنین فسیل پرنده ای عظیمی با نام علمی «Argentavis magnificens» در سال 1979 میلادی در کشور آرژانتین پیدا شد. پژوهشگران اعلام کردند که این پرنده 6 میلیون سال قبل روی کره زمین می زیسته است. طول بال های این ابرپرنده به 6 تا 8 متر می رسیده و ارتفاع آن نیز 2 متر برآورد شده است.

    کشف بزرگترین پرنده در جهان در آرژانتین

5. غار دست ها

در استان سانتا کروز و در 165 کیلومتری جنوب شهر پینتوراس، غاری با قدمت طبیعی 30 هزار سال وجود دارد که در نوع خود در دنیا شگفت انگیز است. غار دست آرژانتین، شما را به یکی از اولین گونه‌های شناخته شده از هنر انسانی می رساند، که این آثار تقریبا متعلق به ده هزار سال پیش است. نقاشی‌های دیواری این غار نه تنها ارزش باستانی دارند، بلکه بسیار زیبا و هنری هستند. غار دست آرژانتین 24 متر عمق داشته و دهانه آن حدود 14 متر عرض دارد. درون غار شیبی صعودی را مشاهده می کنید که در ارتفاعی حدود 2 متر به پیش می رود. در این غار سه سبک نقاشی دیده می شود که به نظر می‌رسد، برای افراد مختلف در دوره‌های تاریخی متفاوت است. اما ویژگی متفاوت این سبک ها، قسمتی است که به غار دست معروف است.

در این غار، شما صدها جای دست‌ رنگارنگ را مشاهده می کنید که در امتداد دیوارهای غار به هم چسبیده اند. در این غار، همچنین صحنه های شکار، نمادهای زندگی انسانی و حیوانی نیز یافت می شود که بیشتر آن ها به تاریخی قبل تر از طرح دست ها، یعنی چیزی حدود 7500 سال قبل از میلاد برمی گردد. جامعه شکارچی که در این غار ساکن بودند، این نقاشی ها را برای دنبال کردن شکار خود که در آن زمان بیشتر یک گونه از لاما بود، می کشیدند. محبوب ترین وسیله شکار در آن زمان چیزی به نام بولا بود که مانند گرز می ماند؛ با این تفاوت که سر آن توپ مانند بوده و به چیزی شبیه طناب وصل می شود. سومین رده از هنر نیز با نقاشی هایی که حیوانات و انسان ها را به تصویر کشیدند، طراحی شده بودند.

    غار دست ها با قدمت هنری بیش از ده هزار سال قبل از میلاد

6. جنگل گیتار

یادگار عشق سوزان یک مزرعه دار در فراغ همسرش، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری کشور آرژانتین را پدید آورده است. در منطقه حاصلخیز از یک دشت علفزار در آمریکای جنوبی واقع در آرژانتین، جنگل گیتاری شکلی ساخته شده است، که هفت هزار درخت سرو و اکالیپتوس دارد. این جنگل که دقیقا به شکل یه گیتار ساخته شده، یک کیلومتر طول و از آسمان توسط هواپیماهای عبوری و ماهواره ها به خوبی قابل مشاهده است و با این مقیاس قابل توجه، تبدیل به یک قطعه هنری بر روی زمین شده است. این اثر هنری-طبیعی توسط یک کشاورز به نام «پدرو مارتین» که 71 سال سن دارد، در مدت 30 سال ساخته شده است. زمانی که همسر مارتین در یک سانحه هوایی در سال 1977 بر اثر پارگی آنوریسم مغزی درگذشت، پدرو مارتین بسیار ناراحت شد و به این فکر افتاد تا یاد همسرش را برای همیشه زنده نگه دارد. او دو سال بعد از مرگ همسرش تصمیم گرفت که جنگلی به شکل گیتار، که رویای همسرش بود را با هفت هزار درخت به وجود آورد. گیتار ساخته شده به شکل عدد هشت بوده و در داخل آن درختانی به شکل ستاره ساخته شدند که درختان اکالیپتوس آبی از میان آن تا بخش آکورد گیری ادامه یافته اند و نماینده شش سیم گیتار هستند.

    جنگل گیتار در کشور آرژانتین

7. یخچال طبیعی پریتو مورنو

یخچال طبیعی پریتو مورنو سومین ذخیره گاه بزرگ آب شیرین در جهان است که در پارک ملی لس‌گلاسیرز در ایالت سانتاکروز کشور آرژانتین قرار دارد. این یخچال درخشان که بر روی آب های یک دریاچه قرار دارد، از مهم ترین جاذبه های گردشگری پاتاگونیا در آرژانتین محسوب می شود و تماشای آن یکی از هیجان انگیزترین و در عین حال جالب ترین ماجراجویی هاست. اگر دوست دارید در زندگی تان فقط یک یخچال طبیعی ببینید، یخچال طبیعی پریتو مورنو یکی از بهترین گزینه ها است. این یخچال ویژگی جالبی دارد و آن این است که برخلاف بیشتر یخچال های طبیعی دیگر دنیا همچنان در حال بزرگ شدن است. نام این یخچال شگفت انگیز برگرفته از اسم کاشف آن در قرن نوزدهم است.

پریتو مورنو 30 کیلومتر طول دارد و حدود 73 متر از سطح آب بیرون آمده است. این یخچال بخشی از میدان یخی نواحی جنوبی پاتاگونیا است که چندین یخچال طبیعی در جنوب شیلی و آرژانتین را تغذیه می کند و سومین ذخیره گاه آب شیرین در دنیاست. بخشی از این ناحیه در سال 1981 در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این یخچال در بخش جنوبی پارک ملی قرار دارد و به خاطر تغییرات همیشگی، حرکات و ریزش یخ از دیواره هایش معروف است. یکی از ناب ترین صحنه های این یخچال، وقتی است که تخته یخ های شکسته شده به داخل آب می افتند و صدای مهیبی تولید می کنند؛ صدایی که در کل دریاچه می پیچد و حال و هوای عجیبی به وجود می آورد.

    یخچال طبیعی پریتو مورنو در ایالت سانتاکروز آرژانتین

8. آشپزی در آرژانتین

هشتمین کشور بزرگ دنیا، به همان وسعت و بزرگی خود دارای تنوع غذایی زیادی است و غذای این کشور از فرهنگ غذایی مهاجران اسپانیایی و ایتالیایی الهام گرفته شده است. آرژانتین به دلیل وجود نواحی پست و کم ارتفاع، از مناطق اقلیمی و غنی بومی برخوردار بوده و همین امر یکی از عوامل مهم در ایجاد رژیم غذایی عالی و تهیه‌ غذاهای بومی بسیار خوش طعم است. مردم این کشور علاقه وافری به خوردن گوشت دارند و بیش از چهار درصد از گله‌های گاوهای نر جهان، توسط گله‌داران کشور آرژانتین نگهداری و پرورش داده می‌شوند. مردم آرژانتین به خوش‌گذرانی و پرخوری مشهور هستند. آن‌ها سالیانه به طور میانگین حدود 100 کیلوگرم گوشت گاو را در مصرف غذایی خود قرار داده اند که در سالیان اخیر حتی این مقدار هم افزایش یافته است. آرژانتین همچنین یکی از بزرگترین تولید کنندگان عسل در آمریکای جنوبی است و به واسطه‌ آن توانسته‌اند دسرهایی بسیار لذیذ را در رژیم غذایی خود تهیه و جای‌ دهد. از غذاهای خوشمزه و معروف آرژانتینی ها می توان به چوریپان که نوعی ساندویچ سوسیس مخصوص است، امپانادا که به معنی پیچیده در نان است، پروولتا که در واقع پنیر گریل شده است، آسادو که نوعی گوشت کبابی است و دولچه ده لچه که دسری خوشمزه است، اشاره کرد.

    امپانادا یکی از محبوب ترین غذاهای خیابانی آرژانتین

9. شبه جزیره والدز

شاید به اندازه انگشتان یک دست در جهان مناطقی وجود داشته باشند که شما بتوانید گونه های مختلف جانوری و دریایی را یک جا مشاهده کنید. یکی از این مناطق انگشت شمار و شگفت آنگیز، شبه جزیره والدز در آرژانتین است. اگر عاشق حیوانات و حیات وحش هستید بدانید که با رفتن به این شبه جزیره رویایی، شانس به شما رو کرده است. این شبه جزیره به دلیل اهمیت زیست محیطی مهمی که دارد در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. شبه جزیره والدز در سواحل اقیانوس اطلس در شمال شرقی ایالت چوبوت آرژانتین قرار دارد و به دلیل جریان های گرم برزیل و جریان های سرد جزیره مالویناس که به هم برخورد می کنند، بهترین شرایط را برای تولید مثل و بزرگ شدن حیوانات در دل خود دارد. از فیل و شیرهای دریایی گرفته تا انواع پرندگان مهاجر و کمیاب، پگوئن ماژلان، دولفین، وال و نهنگ های قاتل را می توانید در والدز مشاهده کنید. این شبه جزیره در اواخر قرن 18 توسط پادشاه اسپانیا کشف شد. پادشاه که در حال رفتن به پاتاگونیا بود در میانه راه توجهش به این شبه جزیره جلب شد. سواحل زیبا، صخره های بلند و خلیج های پنهانی که با امواج احاطه شده اند، به همراه حیات وحشی منحصر به فرد از ویژگی های شبه جزیره والدز است. در این منطقه برای جلوگیری از شکار بی رویه حیوانات بزرگ دریایی، قوانین جدی اعمال شده تا از انقراض این گونه های کمیاب جلوگیری شود.

    نهنگ های قاتل در سواحل شبه جزیره والدز در آرژانتین

10. قبرستان ریکولتا

قبرستان ریکولتا دارای معماری منحصر به فرد و جالبی در نوع خود بوده و آرامگاه مشاهیر کشور آرژانتین است. این قبرستان از جاذبه های مهم توریستی شهر بوینس آیرس محسوب می شود و بسیاری آن را مسحورکننده می‌دانند. این گورستان در سال 2011 میلادی، یکی از بهترین گورستان‌های جهان نامیده شده و در سال 2013 میلادی در فهرست ده آرامگاه زیبای جهان قرار گرفت. شخصیت های مهمی نظیر بسیاری از روسای جمهور، دیکتاتورها، نویسندگان، قهرمانان ملی از جمله اوا پرون (یکی از قدرتمندترین و محبوب‌ترین زنان کشور آرژانتین)، بنیان‌گذار نیروی دریایی آرژانتین و نوه ناپلئون در این قبرستان که شاهکار عظیم معماری و مجسمه‌سازی است، دفن شده‌اند. طراحی قبرستان را یک مهندس فرانسوی به نام «پروسپرو کیتلین» انجام داد. کلیسای جامع متروپلین بوینس‌آیرس را نیز همین فرد طراحی کرده است. گورستان مذکور برای آخرین بار در سال 1881 توسط یک معمار ایتالیایی بازسازی شد. مواد اولیه برای ساخت قبرستان بین سال‌های 1880 تا 1930 از پاریس و میلان وارد می شدند. این گورستان جزو آثار ملی ثبت‌شده و تحت حفاظت دولت آرژانتین است. پر بازدیدترین آرامگاه این گورستان، آرامگاه اوا پرون (اویتا) همسر خوان پرون، رئیس ‌جمهور آرژانتین است. قبرستان ریکولتا از جمله قبرستان‌هایی است که فقط، تاریخ مرگ بر روی قبرهای آن حک می‌شود.

    گورستان ریکولتا در شهر بوینس آیرس

ایستگاه سیزدهم جهانی آرژانتین میدان ایران دایناسورها

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات