تبلیغات

رشت تنها شهر خوراک‌شناسی حلال دنیا است

وی گفت: توسعه پایدار، کار آفرینی و مشارکت همه آحاد جامعه از جمله ماموریت‌های شهر خلاق رشت است.

مدیر برنامه ‌های یونسکو در شهر خلاق رشت تاکید کرد: این افتخار را داریم که شهر رشت در بین ۱۸۰ شهر خلاق جهان و ۲۶ شهر خلاق خوراک شناسی تنها شهر ایران در حوزه خوراک شناسی و تنها شهر خوراک شناسی حلال دنیا باشیم .

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت به چرایی پیوستن شهرها به شبکه شهرهای خلاق و ارتباط آن با حوزه کار آفرینی و مزیت‌های قابل توجه آن در بخش اکو توریسم پرداخت و افزود: تبدیل شدن از مکان گردشگری به مقصد گردشگری از جمله مواردی است که برای شهرها در این شبکه رخ می‌دهد و در حوزه ثبت‌های جهانی برای استان گیلان این اتفاق صرفاً در حوزه ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک اتفاق افتاده است .

وی تاکید کرد: تفاوت بسیاری وجود دارد بین عضویت شهرها به عنوان مکانی برای زندگی شهروندان با ثبت شهر، چرا که ثبت این امکان را می‌دهد تا پازل به پازل براساس اهداف توسعه پایدار، ارتقا برای شهر و شهروندان رخ دهد .

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت زمینه‌های خلاقیت و اهداف شهرهای خلاق را مورد تحلیل قرار داد و گفت: با پیشنهادی که در سال گذشته به وزارت کشور و کمیسیون ملی ایران یونسکو و سازمان شهرداری‌ها برای تشکیل دبیر خانه شهرهای خلاق ایران ارائه دادیم در آینده نزدیک ما میزبان شهرهای داوطلب برای کارگاه آموزشی در این بخش هستیم .

قدیمی با اشاره‌ای اجمالی به ماموریت های تدوین شده برای شهر خلاق رشت اظهار کرد: این ماموریت‌ها از سال ۲۰۱۳ که ما در حال تدوین پرو پوزال شهر بودیم رخ داد و امروز در سال ۲۰۱۸ بعد از گذشته دو سال و نیم از ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی به بیش از ۵۰ درصد از مواردی که در ماموریت‌ها و دستور کار اشاره شده بود دست پیدا کردیم .

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، فراهم کردن بستر های مناسب آموزشی،گسترش خلاقیت، شکل گیری و همگرایی طبقه خلاق،بهره گیری از توانایهای شهروندان،کار آفرینی و گسترش فعالیت‌های مرتبط با حوزه خوراک شناسی و سایر حوزه‌های مکمل و بحث جذب گردشگر را از جمله ماموریت‌های تعیین شده برای شهر خلاق رشت عنوان کرد و افزود: در اطراف شهر رشت چندین مرکز بوم گردی وجود دارد و تاکید استاندار گیلان نیز بر توسعه این امر است .

وی افزود: رابطه معنا داری ما بین انواع گردشگران ورودی به استان و همچنین اکوتوریسم و گردشگری غذایی به عنوان یکی از شاخصهای گردشگری انگیزشی در حال حاضر وجود دارد .

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با اشاره به شعار از مزرعه تا سفره تصریح کرد: در شهر رشت با نگاه توسعه پایدار منطقه‌ای به موضوعات نگریسته می‌شود .

قدیمی با اشاره به اینکه شهر رشت دارای بیش از ۱۷۰ تا ۲۳۰ خوراک است گفت: تنوع پایدار محصولات اولیه، ارگانیک و منابع طبیعی خوب موجود در استان و تمام حوزه‌های هم پوشان کار آفرینی و اکو توریسم در استان گیلان از جمله مزارع و باغات چای، برنج، زیتون و همچنین ابریشم امروز در دستور کار برنامه‌ها قرار دارد .

وی تاکید کرد: این افتخار نصیب بنده شد که به عنوان نماینده ایران و نماینده جامعه محلی در دوازدهمین نشست سالانه شبکه شهرهای خلاق دنیا در شهر کراکوف لهستان حضور یابم و در این نشست پروژه گیل بانو، پروژه آموزش و کار آفرینی زنان سرپرست خانوار در حوزه صنایع دستی به عنوان یکی از دو پروژه خلاقانه دنیا انتخاب شد .

وی گفت: در دو سال گذشته بیش از ۲۰۰ رستوران خلاقانه در شهر رشت تاسیس شده ‌که بالغ بر هزار اشتغال به طور مستقیم ایجاد کرده است و انواع کار آفرینی مجازی از جمله دیجیتال مارکتینگ در حوزه مزه گردی در رشت شروع به کار کرده است .

خوراک شناسی

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات