تبلیغات

پایان حالت فوق العاده در ترکیه پس از 2 سال

از بامداد امروز (ساعت یک بامداد پنج شنبه 28 تیر 1397) دولت ترکیه حالت فوق‌العاده در این کشور را برای بار هشتم تمدید نکرد و وضعیت در این کشور به حالت عادی بازگشت.

به گزارش عصرایران، در پی کودتای نافرجام 2 سال پیش در ترکیه دولت این کشور به منظور مقابله با شبکه کودتاگر، از 21 ژوئیه 2016 به مدت 3 ماه حالت فوق‌العاده اعلام کرد و این حالت در 2 سال گذشته 7 بار تمدید شده بود.

دولت ترکیه شبکه وابسته به "فتح الله گولن" روحانی متنفذ ساکن آمریکا را به انجام کودتا علیه دولت اردوغان متهم کرده و خواستار استرداد گولن به ترکیه به منظور محاکمه است.

در جریان کودتای نافرجام در شب 15 ژوئیه 2016 بیش از 250 نفر از مردم کشته شدند. در پی آن کودتا "رجب طیب اردوغان" که برای تعطیلات به مارماریس رفته بود با ارتباط مستقیم با شبکه تلویزیونی "سی‌ان‌ان‌ترک" از طریق اپلیکیشن "فیس تایم" مردم را به حضور در خیابان‌ها و مقاومت در برابر کودتاگران دعوت کرد.

در پی این فراخوان هواداران اردوغان و حتی بسیاری از مخالفان او به خیابان‌ها ریختند و علیه کودتاگران مقاومت کردند و در نهایت تا صبح 16 ژوئیه اندک نیروهای ارتشی مستقر در خیابان‌های استانبول خود را تسلیم نیروهای وفادار دولت کردند و غائله پایان یافت.

اما این تمام ماجرا نبود و دستگیری‌ها و اخراج و بگیر و ببندهای متعاقب کودتا دهها هزار نفر را شامل شد. دولت ترکیه در 2 سال گذشته نزدیک به 100 هزار نفر را به اتهام همکاری و یا ارتباط با شبکه فتح الله گولن و کودتای نافرجام از مشاغلشان اخراج و یا جابجا کرده است.

دولت ترکیه همزمان با اعلام بازگشت این کشور به حالت عادی تاکید کرده که در صورت وقوع هر گونه تهدید دوباره برای امنیت ملی این کشور حالت فوق‌العاده قابل بازگشت است.

دولت ترکیه در 2 سال گذشته و در شرایط حالت فوق‌العاده دو انتخابات مختلف برگزار کرده که در قالب یکی از آنها همه‌پرسی تغییر ساختار نظام سیاسی ترکیه (برای ساختار ریاستی) را از رای مردم گذرانده و در انتخاباتی زودهنگام دیگر که 3 هفته پیش برگزار شد کرسی‌های پارلمان و منصب ریاست جمهوری را به رای عمومی گذارد که در هر دو انتخابات حزب حاکم "عدالت و توسعه" و "رجب طیب اردوغان" به پیروزی رسیدند.

اردوغان هم اینک نخستین رییس جمهوری نظام جدید ریاستی ترکیه است و می‌تواند برای یک دوره 5 ساله دیگر نیز در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کند.

پایان العاده ترکیه

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات