تبلیغات

ربات‌ها عملکرد انسان‌ها را بهتر می‌کنند

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از فیوچریزم، نتایج مطالعات اخیر حاکی از آن است که عملکرد افراد زیر نظر یک ربات ناظر بدجنس بهتر از یک ربات مهربان است. دانشمندان از 58 نفر خواستند تست اثر استروپ را انجام دهند.
اثر استروپ در روان‌شناسی نمایشی از دخالت در زمان واکنش یک کار است. زمانی که اسم یک رنگ (مانند آبی، سبز یا قرمز) با رنگ دیگری که نشانگر نام آن رنگ نیست، چاپ شده باشد به عنوان مثال، کلمه قرمز، به جای این که با جوهر قرمز رنگ چاپ شود، با جوهر آبی رنگ چاپ شود. نام بردن رنگ کلمه، در مقایسه با حالتی که رنگ جوهر و کلمه با هم یکی باشند، زمان بیشتری طول می‌کشد و با احتمال خطای بالاتری مواجه می‌شود.
مطالعات روان‌شناسی قبلی نشان می‌دهد که وقتی فرد تحت استرس (از طرف شرکت‌کنندگان دیگر یا یک ناظر انسانی) است، عملکرد بهتری در این تست از خود نشان می‌دهد.
در مطالعه اخیر از داوطلبان خواسته شد که تست اثر استروپ را دوبار انجام دهند. این تست بار اول به صورت انفرادی انجام شد، بار دوم نیز یا مجدداً به صورت انفرادی یا با حضور یک ناظر رباتیک انسان‌نما صورت گرفت.
مشخص شد که داوطلبان نسبت به ربات واکنش نشان می‌‌دهند زیرا پیش از انجام تست با ربات تعامل کرده بودند. این تعاملات در برخی موارد مثبت بودند، ربات مهربان و دلسوز بود و ارتباط خوبی با انسان‌ها برقرار می‌کرد.
در برخی موارد نیز این تعاملات منفی بودند، ربات رفتاری تحقیرآمیز داشت، فاقد همدردی بود و حتی نظرات منفی درباره هوش داوطلب بیان کرد.
وقتی که داوطلبان تحت نظر ربات مهربان تست را انجام دادند، عملکرد آنها هیچ تغییری نکرد اما عملکرد داوطلبانی که تحت نظر ربات بدجنس تست را انجام دادند، به طور قابل‌ توجهی بهبود یافت.
یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که ربات‌های بدجنس می‌توانند سطح هوشیاری فرد را افزایش دهند.

انتهای پیام/4056/4021

عملکرد انسان

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات