تبلیغات

اعتراف مرکل به کاهش روزافزون اعتماد شهروندان به عرصه سیاسی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان در واکنش به نتایج انتخابات ایالتی بایرن که به شکست تاریخی احزاب سوسیال دموکرات و سوسیال مسیحی منجر شد آن را درسی برای دولت ائتلافی آلمان دانست.

وی فقدان اعتماد شهروندان به عرصه سیاسی را از علل به دست آمدن چنین نتیجه ای دانسته و با نگاهی به روند طولانی تشکیل دولت جدید در آلمان در حدود یک سال پیش و شروع ائتلاف بزرگ گفت: اعتماد زیادی از دست رفته است. وی به عنوان درس از انتخابات ایالتی بایرن گفت که من به عنوان صدر اعظم آلمان باید تلاش بیشتری برای به وجود آمدن این اعتماد انجام دهم.

در انتخابات پارلمان ایالتی که روز گذشته در بایرن برگزار شد حزب حاکم سوسیال مسیحی تنها توانست 37.2 درصد آراء را بدست آورد که حدود 10 درصد کم تر از انتخابات پارلمانی سال 2013 بود. حزب سوسیال موکرات هم با کسب 9.7 درصد آراء بدترین نتیجه انتخابات ایالتی در تاریخچه خود را بدست آورد. حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم با کسب حدود 11 درصد آراء توانست در اولین حضور خود در این انتخابات ایالتی به پارلمان آن راه یابد.

آنگلا مرکل همچنین به این نکته اشاره کرد که تنها آمارهای اقتصادی خوب و اشتغال بالا ( که از مشخصه های ایالت بایرن است) برای انسان ها کافی نیست و آنچه که مهم است اعتماد به عرصه سیاسی است.

دبیر کل حزب دموکرات مسیحی آلمان هم نتیجه انتخابات ایالتی بایرن را یک هشدار دانسته و تاکید کرد که شهروندان انتظار یک کار دولتی بهتر را دارند. اواخر اکتبر انتخابات ایالتی در هسن آلمان برگزار می شود که نتیجه این انتخابات هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اهمیت سیاسی انتخابات ایالتی بایرن در آلمان در حالت عادی تنها به مرزهای این کشور محدود می‌شود. اما در شرایط کنونی، این انتخابات می‌تواند بر کل تحولات سیاسی در آلمان و بر عملکرد دولت ائتلاف بزرگ این کشور تاثیرگذارد. در همین رابطه انتخابات در ایالت بزرگ بایرن بی‌تردید از اهمیت و نقش مهمی برخوردار است.

ائتلاف بزرگ دولتی آلمان شرایط بسیار سختی را سپری می‌کند. اختلافات شدید و از جمله سیاست‌های وزیر کشور آلمان، هورست‌ زهوفر از حزب سوسیال مسیحی بر عملکرد دولت و همکاری احزاب حاضر در ائتلاف تاثیراتی منفی داشته است.

ناظران سیاسی در آلمان بر این باورند که دولت آلمان بیش و پیش از آنکه حکومت کند، سرگرم حل و فصل اختلاقات در دولت این کشور شده است.

بسیاری از تحلیل‌گران حتی در این مورد که دولت ائتلاف بزرگ بتواند تا سال 2021 به کار خود ادامه دهد، ابراز تردید کرده‌اند. حزب سوسیال دموکرات آلمان مشارکت خود در دولت ائتلاف بزرگ را منوط به بررسی کارنامه عملکرد خود در پاییز سال 2019 کرده است.

موقعیت سیاسی حزب دموکرات مسیحی و موقعیت شخصی آنگلا مرکل نیز چندان رضایت‌بخش نیست. تضعیف حزب سوسیال دموکرات و همچنین شکست حزب سوسیال مسیحی در ایالت بایرن، در مجموع موقعیت دولت ائتلاف بزرگ را تضعیف کرده است. برخی از تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که شکست ائتلاف بزرگ به معنی پایان دوره‌ زمامداری مرکل در آلمان نیز خواهد بود.

شادی احزاب راست افراطی اروپا از نتایج انتخابات ایالتی بایرن

خروجی انتخابات ایالتی بایرن همچنین در اروپا هم بحث هایی را ایجاد کرده است. "مارین لپن"، رئیس حزب افراطی جبهه ملی فرانسه نتیجه ای که حزب افراطی جایگزینی برای آلمان در انتخابات ایالتی بایرن به دست آورده است را یک نشانه برای انتخابات پارلمانی  سال آینده اروپا ارزیابی کرده است.

وی در پیامی توئیتری عملکرد حزب راست افراطی در آلمان را نشانگر این دانست که در آینده مناسبات قدرتی در پارلمان اروپا جابجا می شود. لپن با اشاره به برگزاری انتخابات ایالتی بایرن در روز یکشنبه گفت: دوباره یک یکشنبه خاص در اروپا اتفاق افتاد.

"لوئیجی دی مایو"، معاون نخست وزیر ایتالیا و رئیس جنبش منتقد اروپای پنج ستاره هم اظهار داشت که انتخابات بایرن تنها شروع یک دگرگونی بزرگ در اتحادیه اروپا است. من همیشه به شما گفته ام که یک زلزله سیاسی در اروپا می آید. انتخابات در بایرن تنها شروع آن چیزی است که باید اتفاق بیفتد.

"متئو سالوینی"، وزیر کشور راست افراطی ایتالیا و معاون نخست وزیر این کشور هم در واکنش به نتایج انتخاباتی ایالتی بایرن آن را شکستی برای اتحادیه اروپا دانسته و درباره موفقیت حزب افراطی جایگزینی برای آلمان در این انتخابات ابراز خرسندی کرده و گفت: با انتخابات بایرن سیستم قدیمی در اروپا رد شد.

انتهای پیام/

اعتراف روزافزون اعتماد شهروندان سیاسی

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات