تبلیغات

امیرعبدالهیان: عربستان در بازی آمریکایی صهیونیستی گرفتار شده است

گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما؛

­دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت:: گرفتار شدن عربستان دربازی آمریکایی صهیونیستی برای ما روشن است .

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حسین امیر عبدالهیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: اقدام‌های ولیعهد عربستان در دو سال گذشته به ویژه در ماه‌های اخیر موجب شده است که رقبای وی در اروپا و امریکا برای محدودیت اختیارات بن سلمان تلاش کنند که از جمله آن‌ها خارج کردن پرونده فلسطین از دست وی بود.
وی درباره پرونده قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه گفت: وی از مشاوران رسمی حکومت سعودی بوده و معارض خیلی جدی برای این حکومت نبوده است.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل افزود: خاشقچی ابتدا از برخی سیاست‌های بن سلمان حمایت کرد، اما در ماه‌های اخیر نسبت به روی کار آمدن ترامپ، سیاست‌های جنگ طلبانه عربستان در یمن و رابطه عربستان با رژیم صهیونیستی انتقاد داشت.
امیر عبدالهیان گفت: شهرت خاشقچی در میان اصحاب رسانه و انتقاد‌های وی از ترامپ و بن سلمان موجب گستردگی قتل وی در افکار عمومی شده است.
وی افزود: تفکر حاکم بر عربستان تفکر اشائه ترور و ترویست در منطقه است.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با بیان اینکه عربستان اقدام تروریستی بر ضد مردم یمن آغاز کرده است گفت: بن سلمان نمی‌تواند خارج از قاعده آمریکایی‌ها بازی کند و آمریکا در پی اخاذی بیشتر از عربستان است.
امیر عبدالهیان افزود: آمریکا از ابزار مسئله قتل خاشقچی تا زمان انعقاد قرارداد فروش تسلیحات امریکایی به عربستان استفاده می‌کنند.
وی گفت: آمریکا در دو دهه گذشته منافع خود را در بهم ریختن اوضاع منطقه پیگیری کرده است و این کشور به بن سلمان اجازه داده است تا اوضاع عربستان و منطقه را در جهت تامین منافع آمریکایی‌ها بهم بریزد.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با بیان اینکه آمریکا تلاش می‌کند ولیعهد ضعیف شده عربستان را برای اخاذی بیشتر از وی حفظ کند افزود: آمریکا اگر احساس کند اعتبار بن سلمان تمام شده است شخص دیگری را جایگزین وی می‌کند.
امیر عبدالهیان گفت:: عربستان در حال پوست اندازی است، اما آمریکایی‌ها مانند افغانستان، عراق و سوریه درک درستی از وضع اجتماعی عربستان ندارند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل افزود: عامل اصلی قتل خاشقچی ولیعهد عربستان است و بر این اساس بخش زیادی از آل سعود که از حکومت کنار گذاشته شده اند، اما صاحب پول و رسانه هستند از مسئله قتل خاشقچی برای تضعیف یا حذف بن سلمان استفاده می‌کنند.
وی گفت: در یک سال گذشته رفتار آمریکا و عربستان با ترکیه مهربانانه نبوده است و آن‌ها از هر فرصتی برای تضعیف ترکیه استفاده کرده اند.
امیر عبدالهیان افزود: ترکیه با دریافت حق السکوت از کنار پرونده قتل خاشقچی نمی‌گذرد و در مسیر سرپوش گذاشتن بر این حادثه نیست.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با بیان اینکه آمریکا می‌خواهد ترکیه را به جای گرایش این کشور به روسیه و ایران به سمت خود بکشاند گفت: اگر در مسئله‌ای قتل خاشقچی عربستان نظامی تروریستی معرفی شود این موضوع با تلاش‌های آمریکا برای نشان دادن ایران به عنوان حامی تروریسم در تضاد قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه مسئله سوریه به نقطه حساس رسیده است، زیرا همه تروریست‌های شکست خورده در منطقه ادلب ساکن شده اند افزود: حفظ ادلب برای آمریکایی‌ها بسیار مهم و نقطه امیدی برای سرنگونی نظام سیاسی سوریه است.
امیرعبدالهیان گفت: با پول عربستان فقط منافع آمریکا و صهیونیست‌ها در منطقه تامین شده است.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با اشاره به حادثه تروریستی بر ضد سفارت کشورمان در بیروت افزود: در آن عملیات تروریستی بندر بن سلطان رئیس سازمان امنیتی عربستان به طور مستقیم مدیریت و هدایت این حادثه تروریستی را بر عهده داشت البته همه حلقه مرتبط با دستگاه امنیتی سعودی در هفته‌های گذشته در لبنان بازداشت شده اند.
وی گفت: قرار بود آقای روحانی سفری را به عربستان داشته باشد، اما در جلسات متعدد چگونگی به سرانجام رساندن پرونده‌های بین دو کشور را بررسی کردیم و قرار شد سه کمیته اقتصادی، سیاسی و امنیتی ایجاد شود که با سعودی‌ها در این باره مذاکره شود.
امیرعبدالهیان افزود: زمانی که با سعودالفیصل این موضوع را طرح کردم وی گفت، اینجا عربستان سعودی است و فقط ملک تصمیم می‌گیرد و ما نیازی به کمیته نداریم؛ به آقای ظریف بگویید بیاید با من صحبت کند تا اگر صفحه سیاه روابط ورق زده شد در صفحه سفید از ابتدا توافق می‌کنیم، چه کنیم.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: ما در منطقه با چنین نظام سیاسی غیر دموکراتیک روبرو هستیم که حتی برای گفتگوی دیپلماتیک آمادگی ندارد.
وی در عین حال افزود: در‌ها را به روی عربستان نبسته ایم تا اگر زمانی صاحبان عقل در این کشور روی کار آمدند جمهوری اسلامی ایران راه‌ها را نبسته باشد.
امیرعبدالهیان گفت: آمریکایی‌ها برای سر پوش گذاشتن بر مسئله قتل خاشقچی احتمالاً یا بحث تحریم‌ها را مطرح می‌کنند یا در سوریه جنگ محدود و کنترل شده‌ای را انجام می‌دهند یا رژیم صهیونیستی اقداماتی از جمله جنگ محدود با غزه را راه می‌اندازند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل افزود: گفتن از تحریم‌ها جنگ رسانه ای، تبلیغاتی و غیر واقعی است، زیرا ​آمریکایی‌ها هر چه می‌خواستند انجام داده اند.


پروفسور دیوید پیدکاک نویسنده و عضو هیات علمی دانشگاه از انگلستان در ارتباط تصویری با این برنامه گفت:: عربستان بدون دخالت انگلیس موجودیت نداشت و ایجاد کننده عربستان سعودی انگلیسی‌ها هستند.
وی افزود: بر این اساس مقامات انگلیسی درباره پرونده خاشقچی مواضع ریا کارانه‌ای را داشته اند.
دیوید پیدکاک گفت: انگلستان مصداق شیطان و مواضع این کشور ظاهری است.

اسکات بنت کارشناس سابق حوزه تروریست در وزارت امور خارجه آمریکا نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: اگر قتل خاشقچی به دست بن سلمان انجام شده باشد وی احمقانه‌ترین کار را کرده و به سمت قهقرا حرکت کرده می‌کند.

وی افزود: ممکن است این کار را سرویس‌های اطلاعاتی صهیونیستی انجام داده باشند، اما در هر حال آمریکا نمی‌تواند شعار‌هایی که در حمایت از حقوق بشر می‌دهد فدای این پرونده کند.
این کارشناس سابق حوزه تروریست در وزارت امور خارجه آمریکا گفت: پیگیری امریکای‌ها درباره مسئله قتل خاشقچی برای خالی کردن جیب بن سلمان و عربستان سعودی است.
اسکات بنت افزود: جنون وهابی بر رژیم سعودی عربستان حاکم است.


پیر دوریتگیه فیلسوف و تحلیلگر فرانسوی نیز در این برنامه گفت: سیاست بن سلمان استبداد شخصی است و انتقاد‌های آمریکا از وی تاکنون جدی نبوده است.
وی افزود: سیاست بن سلمان در منطقه برگرفته از سیاست‌های آمریکاست.
این تحلیلگر گفت: تند روی بن سلمان دور از چشم آمریکا‌ها نیست بلکه در مسیری قرار دارد که می‌تواند به جنگ‌هایی در منطقه ختم شود.
دوریتگیه افزود: غرب درباره اقدامات بن سلمان سکوت کرده است.

امیرعبدالهیان عربستان آمریکایی صهیونیستی گرفتار

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات