تبلیغات

5 کارمند ترکیه ای کنسوگری عربستان در استانبول درباره قتل خاشقجی شهادت دادند

شبکه «ان تی وی» ترکیه تأکید کرد که « شهادت این پنج کارمند در چارچوب تحقیقات جاری درباره قتل خاشقجی صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک عربی، شبکه های تلویزیونی ترکیه امروز دوشنبه اعلام کردند که 5 کارمند ترکیه ای کنسولگری عربستان سعودی در استانبول در پرونده قتل« جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستان شهادت دادند.

 شبکه «ان تی وی» ترکیه تأکید کرد که « شهادت این پنج کارمند در چارچوب تحقیقات جاری درباره  قتل خاشقجی صورت گرفته است.

دادستانی کل ترکیه هفته گذشته به شهادت 20 کارمند ترکیه در کنسولگری عربستان درباره حادثه ناپدید شدن خاشقجی گوش داد.

این در حالی است که بامداد روز  شنبه خبرگزاری رسمی عربستان (واس) اعلام کرد : خاشقجی در نتیجه مشاجره در  کنسولگری ریاض در استانبول  کشته شده است.

واس اعلام کرد که دادستانی 18 نفر را که تمامی آنها اتباع سعودی هستند، در خصوص پرونده ناپدید شدن «جمال خاشقجی» در کنسولگری ریاض در استانبول بازداشت کرده است.

خبرگزاری رسمی عربستان بدون نام بردن از ماهیت افراد بازداشت شده، مدعی شد که تحقیقات در خصوص کشته شدن این روزنامه نگار ادامه دارد.

عربستان سعودی در حالی کشته شدن خاشقجی در کنسولگری خود در ترکیه را تایید می کند، که پیشتر مقام های سعودی منکر جان باختن این روزنامه نگار در مرکز دیپلماتیک خود در استانبول شده بودند.

همچنین منابع رسمی عربستانی همچنین گزارش دادند که در نتیجه تایید کشته شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه، «احمد العسیری» معاون سرویس امنیتی و اطلاعات عربستان و «سعود القحطانی» مشاور ارشد کاخ سلطنتی از مناصب خود برکنار شدند.

بنابراین گزارش، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد و مخالف عربستان سعودی، سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشده است.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج خاشقچی از کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل 15 مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

پس از این حادثه، مقامات عربستان سعودی تحت فشار بین المللی برای روشن شدن سرنوشت خاشقجی قرار گرفتند.

 برخی منابع غیر رسمی خبری اعلام کرده اند که خاشقجی توسط ماموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان به قتل رسیده و تکه تکه شده است.

خاشقچی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت. وی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان عربستان انتقاد کرده بود.وی قصد داشت یک مرکز در زمینه حقوق بشر تأسیس کند که برخی بر این باورند این قصد وی باعث قتل اش شده است.

این حادثه باعث شده است که کشورهای بزرگی مانند فرانسه، انگلیس و آمریکا واکنش نشان داده و از عربستان خواستار پاسخ هایی«مفصل و فوری» درباره ناپدید شدن و کشته شدن خاشقجی شوند.

انتهای پیام

Let's block ads! (Why?)

کارمند ترکیه کنسوگری عربستان استانبول درباره خاشقجی شهادت دادند

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات