تبلیغات

فیلترینگ هوشمند اینستاگرام تکذیب شد

اختلالات اینستاگرام در روز چهارشنبه شایعاتی را در مورد فیلترینگ این شبکه اجتماعی محبوب بر سر زبان‌ها انداخت. با وجود این‌که این اختلالات ارتباطی به فیلترینگ نداشتند اما حالا صحبت بر سر طرح فیلترینگ هوشمند اینستاگرام توسط وزارت ارتباطات است.

در پی انتشار اظهار نظری منسوب به رئیس پلیس فتا درباره طرح فیلترینگ هوشمند اینستاگرام حالا رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات آن را تکذیب کرده است. سیدجمال هادیان طبایی در این مورد گفت:

وزارت ارتباطات طرحی برای پالایش هوشمند اینستاگرام به مراجع ذیربط ارائه نکرده است. البته برخی نهادها پیشنهادهایی برای فیلترینگ هوشمند به وزارت ارتباطات ارائه داده‌اند که به دلیل غیرفنی بودن قابلیت اجرا نداشته است.

هادیان طبایی همچنین می‌گوید وزارت ارتباطات هیچ نکته مخفی از مردم نداشته و اجرای طرح‌های جدید را از مسیر رسمی و رسانه‌ای به اطلاع مردم خواهد رساند. علاوه بر این سردار هادیان‌فر نیز انجام مصاحبه مذکور را تکذیب کرده است.

در همین خصوص..

فیلترینگ هوشمند اینستاگرام چیست؟

در طرح‌های فیلترینگ هوشمند برخلاف فیلترینگ معمولی قرار نیست یک شبکه اجتماعی یا سرویس به‌صورت کامل مسدود شود. بلکه هدف این است که تنها بخش‌هایی از آن که توسط مسئولین «محتوای مجرمانه» شناخته می‌شود مسدود شود و دسترسی به آن امکان‌پذیر نباشد.

اگر به‌خاطر داشته باشید چند سال پیش نیز چنین طرحی اجرا شد تا برخی از صفحات اینستاگرامی مسدود شوند. البته اجرای این طرح مشکلاتی در کارکرد این اپلیکیشن نیز ایجاد کرد.

فیلترینگ هوشمند اینستاگرام اما حالا با پروتکل SSL جدید این شبکه اجتماعی دشوارتر شده است. از آن‌جا که اطلاعات از سوی سرور و همچنین از گوشی شما هنگام ارسال رمزگذاری می‌شوند امکان این‌که ترافیک و دیتای مربوط به موارد خاصی تشخیص داده شود کمتر است. به این ترتیب وزارت ارتباطات نیازمند ترفند یا فناوری جدیدی برای این‌کار خواهد بود.

پیش از این مصاحبه‌ای منتسب به سردار سیدکمال هادیان‌فر رئیس پلیس فتا منتشر شد که از او در مورد فیلترینگ اینستاگرام سوال شده بود. طبق این مصاحبه هادیان‌فر تصمیم در مورد فیلترینگ اینستاگرام را برعهده کارگروه تعیین محتوای مجرمانه یا شورای عالی فضای مجازی دانسته بود و از طرح جدید وزارت ارتباطات برای فیلترینگ هوشمند این شبکه خبر داده بود. هادیان‌فر همچنین مخالفت خود را نیز با رفع فیلتر توییتر اعلام کرده بود.

فیلترینگ هوشمند اینستاگرام تکذیب

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات