تبلیغات

بايد ابهامات بخش درآمدي بودجه رفع شود

رئيس ديوان محاسبات:

رئيس ديوان محاسبات در حاشيه جلسه کميسيون تلفيق لايحه بودجه سال 1397 کل کشور در مجلس شوراي اسلامي گفت: لايحه بودجه سال 97 در بخش مصارف و هزينه هايي که بايد انجام دهد شفافيت دارد و در محاسبه قيمت ها تا حدود زيادي خوب عمل کرده و توانسته است نظام بودجه ريزي بر مبناي عملکرد را در قالب شکلي تدوين کند.

عادل آذر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما افزود: اما به همين مقدار در بخش مصارف و درآمدهاي بودجه شفافيت وجود ندارد.
رئيس ديوان محاسبات با اشاره به اينکه باور ما بر اين است که پيش بيني درآمدهاي مالياتي و عوارض گمرکي در بودجه خوشبينانه است تصريح کرد: الان عملکرد سال 95 ما در بخش ماليات ها و عوارض و عملکرد هشت ماهه سال 96 نشان مي دهد ميزان تحقق اين منابع 60 درصد بوده است.
عادل آذر گفت: در حالي که دولت در بخش عوارض خودرويي و درآمدهاي گمرکي رشد 30 درصدي داشته است و اين منابع از نظر ما قابل تحقق نيست.
وي همچنين افزود: در حوزه نفت، دولت در لايحه قيمت هر بشکه نفت را 55 دلار پيش بيني کرده در حالي که در خوشبينانه ترين حالت قيمت هر بشکه نفت 55 دلار پيش بيني شده و اُپک هم همين رقم را پيش بيني کرده است.
رئيس ديوان محاسبات درخصوص حذف يارانه بگيران در بودجه سال آينده کل کشور نيز گفت: باور ما بر اين است که دولت پيش بيني اي که در خصوص حذف 33 ميليون نفر از يارانه بگيران را کرده، سازوکار درستي در لايحه براي اين امر در نظر نگرفته است.
عادل آذر افزود: امکان حذف اين تعداد يارانه بگير وجود ندارد و شايد دولت بتواند تنها 10 ميليون نفر را از دهک هاي بالا حذف کند.
وي تصريح کرد: دهک هاي پايين چون قابل شناسايي نيستند قابل حذف هم نمي توانند باشند و نظام هاي آماري ما اين امکان را به دولت نمي توانند بدهند که آنها را حذف کند.
رئيس ديوان محاسبات همچنين گفت: تقاضاي ما از دولت اين است که ابهاماتي را که در بخش درآمدي و منابع بودجه وجود دارد با ارائه ساز و کارها و احکامي رفع نمايد تا ما در زمان تفريغ بودجه آن را حسابرسي کنيم.
عادل آذر در پايان افزود: در تبصره هاي 18 و 19 لايحه بودجه که مربوط به واگذاري پروژه هاي عمراني است دولت به گونه اي عمل کند که اين امر تحقق يابد و قانون براي مشارکت بخش خصوصي در اين زمينه شفاف شود.

ابهامات درآمدي بودجه

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات