تبلیغات

آسیترتین؛ نحوه مصرف، عوارض و اختلالات دارویی آسیترتین

در مورد داروی آسیترتین چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید چه فواید و عوارضی دارد؟ برای درمان اختلالات پوستی جدی مثل پسوریازیس استفاده می ‌شود. این دارو با کمک به رشد طبیعی و بهبود پوست عمل می ‌کند. پس از توقف مصرف آسیترتین، این دارو به کار خود ادامه خواهد داد، اما بعد از مدتی، وضعیت پوست دوباره به حالت اولیه باز می گردد و ممکن است که نیاز به مصرف دوباره داشته باشید. در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام به بررسی نحوه مصرف، کاربرد، عوارض، مزایا و اختلالات دارویی آسیترتین خواهیم پرداخت.

آسیترتین در بارداری

آسیترتین نباید برای درمان زنانی که قادر به حاملگی هستند، استفاده شود مگر این که سایر انواع درمان ها ابتدا امتحان شده و شکست‌ خورده باشند. آسیترتین نباید در دوران بارداری مصرف شود، زیرا باعث نقص ‌های مادرزادی در نوزاد می ‌شود. اگر قادر به حاملگی هستید، بسیار مهم است که بخوانید و هشدارهای لازم در حین بارداری را برای مصرف آسیترتین دنبال کنید. این دارو فقط با تجویز پزشک قابل تهیه است و به شکل کپسول در دسترس می باشد.

آسیترتین

مراقبت های لازم قبل از استفاده

در هنگام تصمیم‌ گیری برای شروع مصرف یک دارو، باید خطرات مصرف آن در نظر گرفته شود. این کاری است است که شما و پزشک تان باید انجام دهید. در خصوص این دارو، موارد زیر، باید در نظر گرفته شود:

آلرژی ها

به دکتر خود بگویید که آیا تا به حال واکنش غیر عادی یا آلرژی به این دارو و یا هر گونه دارو دیگری داشته ‌اید یا خیر. هم چنین به متخصص مراقبت ‌های بهداشتی خود بگویید که آیا به انواع دیگری از آلرژی ‌ها مبتلا هستید یا خیر؛ آلرژی هایی از قبیل آلرژی به غذا ها، رنگ ‌ها، مواد نگهدارنده، یا حیوانات. در خصوص محصولات بدون نسخه برچسب و یا ترکیبات روی بسته را به دقت بخوانید.

کودکان

مطالعات مناسبی در رابطه با ارتباط بین سن و تاثیر آسیترتین برکودکان انجام نگرفته است. ایمنی و اثربخشی آن نیز مورد تایید قرار نگرفته است.

افراد مسن

مطالعات انجام‌ شده تا به امروز، مشکلاتی در خصوص کهنسالان را نشان نداده اند که کارآیی آسیترتین را در افراد مسن محدود کند. با این حال، به احتمال زیاد بیماران مسن ‌تر دارای مشکلات کبدی، کلیوی یا بیماری ‌های قلبی هستند که ممکن است نیاز به احتیاط و سازگاری در دوز دارو، برای بیمارانی که آسیترتین مصرف می ‌کنند وجود داشته باشد.

بارداری

مطالعات انجام شده بر روی حیوانات و یا زنان باردار، شواهد مثبتی در خصوص ناهنجاری های جنینی را نشان داده ‌اند. این دارو نباید در زنانی که باردار هستند یا ممکن است که باردار شوند مورد استفاده قرار گیرد چون خطرات آن به وضوح بیشتر از هر فایده احتمالی است.

شیردهی

هیچ مطالعه مناسبی در مورد خطرهای احتمالی برای زنان در حال شیردهی هنگام استفاده از این دارو وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو در هنگام شیردهی، مزایای بالقوه آن را نسبت به خطرات بالقوه آن ارزیابی کنید.

آسیترتین

اختلالات دارویی

اگرچه دارو های خاص نباید در یک زمان مورد استفاده قرار گیرند، اما در برخی موارد، ممکن است نیاز باشد که دو دارو که با هم تداخل دارند، مورد استفاده قرار گیرند. در این موارد پزشک شما مقدار دوز دارو ها را تغییر می دهد و یا اقدامات احتیاطی دیگری را انجام می دهد.

زمانی که این دارو را مصرف می کنید، مهم است که متخصص بهداشت و درمانگر شما بداند که آیا هیچ یک از داروهای فهرست ‌شده در زیر را مصرف می ‌کنید یا خیر. برهم کنش های زیر براساس اهمیت بالقوه آن ‌ها انتخاب شده‌اند و لزوما همه فراگیر نیستند.

استفاده از این دارو با هر یک از دارو های زیر توصیه نمی ‌شود. پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد که با این دارو شما را درمان نکند و یا تعدادی از داروهای دیگری را که مصرف می ‌کنید، تغییر دهد.

کلروتترا سایکلین دمکلو سایکلین دوکسی سایکلین لیمی سایکلین مکلو سایکلین متا سایکلین مینو سایکلین اکسی تترا سایکلین رولی تترا سایکلین تترا سایکلین

معمولا استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر توصیه نمی‌ شود، اما ممکن است که در برخی موارد این کار لازم باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند، پزشک شما ممکن است مقدار دارو را تغییر دهد و یا بگوید که هر دو دارو یا یکی از آن دو را مصرف کنید.

کلوتتراسایکلین دموکلوسایکلین دوکسی سایکلین لیمی سایکلین مکلو سایکلین متا سایکلین مینو سایکلین اکسی تترا سایکلین رولی تترا سایکلین سره سایکلین تترا سایکلین

استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش عوارض جانبی خاص شود، اما استفاده از هر دو دارو ممکن است بهترین درمان برای شما باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند، پزشک شما ممکن است مقدار دارو را تغییر دهد و یا بگوید که هر دو دارو را مصرف کنید.

لوونورژسترول اختلالات غذایی آسیترتین

داروهای خاص نباید در هنگام خوردن غذا و یا به همراه انواع خاصی از غذاها مصرف شوند زیرا ممکن است که اختلالاتی رخ دهند. استفاده از الکل و یا تنباکو با داروهای خاص ممکن است باعث ایجاد اختلال و تشدید عوارض شود. اختلالات غذایی زیر براساس اهمیت بالقوه آن‌ها انتخاب شده ‌اند و لزوما همه فراگیر نیستند.

استفاده از این دارو با هر یک از موارد زیر معمولا توصیه نمی‌ شود، اما در برخی موارد غیرقابل ‌اجتناب است. اگر لازم باشد که هر دو را با هم مصرف کنید، ممکن است که پزشک شما مقدار دوز دارو یا میزان دفعات استفاده را تغییر دهد و یا اینکه دستورالعمل های ویژه ‌ای در مورد مصرف غذا، الکل و یا تنباکو به شما بدهد. آسیترتین را می توانید با وعده های غذایی اصلی خود مصرف کنید.

آسیترتین

مشکلات پزشکی دیگر

وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است که بر استفاده از این دارو اثر بگذارد. دقت کنید که اگر مشکلات پزشکی دیگری دارید به پزشک خود بگویید:

افسردگی مشکلات بینایی بیماری‌ های قلبی کلسترول (کلسترول بالا در خون) رشد غیر طبیعی استخوان تری گلیسیرید یا چربی بالا در خون ویتامین A بالا در بدن التهاب لوزالمعده مشکل مغزی مشکلات روانی- با احتیاط استفاده شود. ممکن است شرایط را وخیم تر کند. بیماری دیابت یا سابقه خانوادگی وجود دیابت چاقی – با احتیاط استفاده شود. ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. چربی بسیار بالای خون بیماری کلیوی شدید بیماری شدید در کبد – نباید در بیماران با این شرایط مورد استفاده قرار گیرد. استفاده صحیح از آسیترتین

بسیار مهم است که  آسیترتین را فقط با تجویز پزشک تان مصرف کنید. بیشتر از مقدار تعیین شده نخورید و بیشتر از مدت زمانی که پزشک تان تجویز کرده است مصرف نکنید. انجام این کار ممکن است احتمال بروز اثرات جانبی را افزایش دهد.

آسیترتین با فرم اطلاعات بیمار و راهنمای دارویی همراه است. این دستورالعمل‌ ها را به دقت بخوانید و دنبال کنید. اگر سوالی دارید از پزشک خود بپرسید. از شما خواسته می ‌شود که قبل از شروع مصرف این دارو فرم رضایت ‌نامه را امضا کنید تا نشان دهد که شما دستورالعمل را فهمیده اید.

اطلاعاتی در مورد برنامه ای که باید انجام دهید به شما داده خواهد شد، که برنامه پیش‌گیری از بارداری الزامی در طول مصرف و برنامه بعد از درمان نیز نامیده می ‌شود. این اطلاعات مهم در مورد چگونگی جلوگیری از بارداری در هنگام استفاده از دارو است. اگر در مورد این برنامه سوالی دارید از پزشک خود بپرسید.

برای زنان – این دارو ممکن است موجب نقص‌ در نوزاد شود. برای اینکه قبل از شروع درمان مطمئن شوید که باردار نیستید، پزشک تان از شما درخواست می کند:

از دو شکل موثر کنترل تولد (پیشگیری از بارداری) به مدت حداقل یک ماه قبل از شروع درمان استفاده کنید. زمانی که دوران قاعدگی شما طبیعی است گزارش کنید. یک تست بارداری را در عرض یک هفته قبل از شروع درمان انجام دهید تا مطمئن شوید که باردار نیستید. دوره درمانی خود را در طی روز دوم یا روز سوم دوره قاعدگی بعدی خود آغاز کنید. یک برگه را امضا کنید تا نشان دهد که شما اهمیت عدم بارداری به مدت حداقل ۲ تا ۳ سال پس از توقف مصرف این دارو را متوجه شده اید.

زنانی که قادر به بارداری هستند باید حداقل ۲ تا ۳ سال پس از توقف مصرف آسیترتین برای کمک به پیشگیری از بارداری ناخواسته، از دو نوع کنترل بارداری استفاده کنند. اگر فکر می ‌کنید که این کار معقول نیست یا احساس می کنید که نمی ‌توانید این کار را انج

آسیترتین عوارض اختلالات دارویی آسیترتین

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات