تبلیغات

اجرای ۲ قطعه جدید از داود آزاد در کنسرت پیش رو

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، نشست خبری کنسرت ارکستر «میرآترا» با حضور «داود آزاد» خواننده، «میرامیر میری» رهبر گروه ارکستر و «ویدا لقمانی» سرپرست گروه، پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۲۸ آبان) در خانه موسیقی برگزار شد.

داود آزاد خواننده ارکستر موسیقی میرآترا در ابتدای این نشست گفت: کنسرتی که ششم آذر در تالار وحدت برگزار می‌شود، فضای جدیدی از کارهای من به همراه سه کار بی کلام است که البته روی یکی از کارها بداهه خوانی می‌شود.

وی افزود: «مست مستم» و «سلطان منی» دو قطعه جدید است که قبلا با تنبور اجرا می‌کردیم اما اکنون با ارکستر اجرا می‌شود. یک قطعه هم برای هموطنان آذری اجرا خواهد شد.

این خواننده موسیقی سنتی اظهار داشت: تمرینات گروه از اردیبشهت شروع شده و غیر از ماه محرم، هر هفته تمرین داشتیم. فکر می‌کنم کار متفاوتی باشد، چون قبلا با گروه‌های کوچک کار می‌کردم اما اکنون با ارکستری حدودا ۷۰ نفره اجرا خواهم داشت.

وی اظهار داشت: آلبوم «یللی» نکوداشت هزین لاهیجی تا دو هفته دیگر توسط حوزه هنری منتشر می‌شود. حدود ۱۰ آلبوم هم تا ۸۰ درصد آماده شده و امسال یکی از پرکارترین سال‌های عمر من است.

وی درباره اجراهای خود در خارج از ایران گفت: در انگلیس، کانادا و باهاماس هم اجرا خواهم داشت.

همچنین با همراهی سرخپوستان آمریکا، کاری تلفیقی در این کشور ضبط کرده‌ایم که احتمالاً تا پایان سال منتشر شود.

* اجرای کنسرت-تئاتر به نام «خسرو و شیرین» در سال آینده

میری رهبر گروه ارکستر سنتی میرآترا توضیح داد: پس از دو سال استراحت، کارهای جدید از استاد آزاد را بازتنظیم کردیم تا اجرا کنیم.

وی افزود: برای صدادهی مطلوب سازها، آینده نگری کرده‌ایم که با سازهای ایرانی به ارکسترهای کلاسیک نزدیک شویم. ارکستر ما بصورت خصوصی اداره می‌شود و غیر از خانه موسیقی، حامی مالی دیگری نداریم. این ارکستر پیش رو، یک اتفاق خوب قلمداد می‌شود.

میری درباره نسبت سازهای ایرانی و کلاسیک گفت: ۸ کمانچه، ۱۰ تار، ۳ سنتور و ۲ قانون، ۴ عود داریم. برخی سازهم هم مثل بوزوک، جنبو‌ش و شاهرباب هم در برخی قطعات همراهی می‌کنند، بنابراین ۹۰ درصد سازها ایرانی است.

رهبر گروه ارکستر ایرانی میرآترا ادامه داد: گروه کر هم ۷ نفر است، البته نوازندگان هم به گروه کر کمک می‌کنند.

وی درباره تعداد قطعات کنسرت گفت: ۱۱ قطعه داریم که با مشاوره استاد آزاد انتخاب شده، البته ۲ کار جدید داریم که هنوز ضبط نشده است. ان شاءالله برای اجراهای بعدی بتوانیم از قطعات جدید استفاده کنیم.

میری افزود: یک کنسرت-تئاتر به نام «خسرو و شیرین» در سال آینده به کارگردانی خانم لقمانی روی صحنه خواهیم برد، البته تعداد اعضای گروه ارکستر کمتر از اجرای اخیر خواهد بود.

ویدا لقمانی سرپرست گروه میرآترا هم اظهار داشت: ارکستر ما ۸ سال است کار خود را آغاز کرده و به کمک اعضا، جلو رفته و اکنون یک خانواده ۷۰ نفری است. مسلماً با همراهی آقای آزاد، اجرای خوبی روی صحنه خواهیم داشت.

وی درباره تعداد نوازندگان خانم در این ارکستر گفت: حدود ۱۶-۱۷ نفر نوازنده خانم داریم. البته در برخی استان‌ها مانند اصفهان امکان حضور بانوان روی صحنه وجود ندارد.

میری در این باره گفت: به عنوان رهبر ارکستر سعی دارم در شهرهایی اجرا برویم که بتوانیم از نوازندگان خانم هم استفاده کنیم.

انتهای پیام/

اجرای کنسرت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات