تبلیغات

دوتاستراید؛ نحوه مصرف، تداخلات دارویی و عوارض دوتاستراید

دوتاستراید (Dutasteride) یک داروی تجویزی است. این دارو فقط تحت شکل یک کپسول دهانی موجود است. دوتاستراید به عنوان دارویی تحت نام تجاری Avodart در دسترس است. این دارو همچنین به عنوان یک داروی عمومی نیز قابل تهیه می باشد. دارو های عمومی معمولا ارزان تر از داروهای تحت نام های تجاری هستند. در برخی موارد، داروهایی با برند تجاری و نسخه عمومی ممکن است در اشکال مختلف و قدرت های متفاوت موجود باشند. در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام به بررسی دوتاستراید خواهیم پرداخت.

علت استفاده از دوتاستراید

دوتاستراید برای درمان هایپرپلازی خوش‌خیم  (BPH) که پروستات توسعه یافته نیز نامیده می‌ شود، به کار می ‌رود. زمانی که پروستات بزرگ شود، می ‌تواند مجرای پیشاب شما را فشرده کند و ادرار کردن را برای شما سخت ‌تر کند. دوتاستراید به افزایش جریان ادرار شما کمک می ‌کند و خطر انسداد کامل جریان ادرار را کاهش می ‌دهد. این دارو همچنین به منظور درمان ریزش مو ناشی از هورمون های مردانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد، این درمان ها می ‌تواند نیاز به عمل پروستات را کاهش دهد. دوتاستراید ممکن است به عنوان بخشی از یک روش درمانی مورد استفاده قرار گیرد. این به آن معنی است که شما باید آن را با دارو های دیگر مصرف کنید.

دوتاستراید

نحوه عملکرد دوتاستراید

دوتاستراید متعلق به دسته‌ای از داروها موسوم به مهار کننده‌ های  alpha – reductase5 است. یک گروه از داروها گروهی از داروها هستند که به روش مشابهی کار می ‌کنند. این دارو ها اغلب برای درمان بیماری ‌های مشابه استفاده می‌ شوند.

در خون شما هورمونی به نام دی هیدروتستسترون (dihydrotestoterone (DHT وجود دارد که باعث رشد پروستات تان می‌ شود.  دوتاستراید مانع از تشکیل DHT در بدن شما می ‌شود و باعث می ‌شود تا پروستات بزرگ نشود.

عوارض جانبی دوتاستراید

کپسول دهانی دوتاستراید باعث خواب‌آلودگی نمی‌ شود، اما می ‌تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند.

عوارض جانبی شایع تر

عوارض جانبی شایع تر که با مصرف دوتاستراید اتفاق می ‌افتد عبارتند از:

مشکلات نعوظ کاهش میل جنسی مشکلات انزال کاهش تعداد اسپرم و فعالیت اسپرم

این اثرات ممکن است بعد از توقف دوتاستراید نیز ادامه پیدا کند.

یک اثر جانبی دیگر بزرگ شدن و یا درد در قفسه سینه است. این درد ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین برود. اگر این درد شدید بود و یا از بین نرفت یا تغییراتی در قفسه سینه ایجاد شد و یا ترشحاتی از نوک پستان ها خارج شد، با پزشک یا داروساز صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی

اگر عوارض جانبی جدی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر احساس خطر می کنید با 115 تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن ‌ها می ‌تواند شامل موارد زیر باشد:

واکنش‌ های آلرژیک.  نشانه‌ ها می ‌توانند شامل:

تورم صورت، زبان و یا گلو پوسته پوسته شدن پوست

سرطان پروستات. نشانه ‌ها ممکن است شامل:

افزایش غلظت آنتی ‌ژن خاص پروستات (PSA) افزایش دفعات ادرار مشکل در شروع ادرار جریان ادرار ضعیف ادرار دردآور / سوزش آور ایجاد مشکل در نعوظ انزال دردناک خون در ادرار یا منی درد و یا گرفتگی مکرر در کمر، باسن یا ران

باشند.

تذکر: هدف ما این است که اطلاعات موجود و فعلی را به شما ارائه کنیم. با این حال، چون دارو هر فرد را به طرزی متفاوت تحت ‌تاثیر قرار می ‌دهد، ما نمی‌ توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام اثرات جانبی ممکن باشد. این اطلاعات جایگزین توصیه ‌های پزشکی نیستند. همیشه در مورد اثرات جانبی احتمالی با یک ارائه کننده خدمات بهداشت و درمان که سوابق پزشکی شما را می ‌شناسد صحبت کنید.

دوتاستراید

دوتاستراید ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشد

کپسول دهانی دوتاستراید می‌ تواند با دیگر دارو ها، ویتامین ‌ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید، تداخل داشته باشد. تداخل زمانی رخ می دهد که یک ماده، روش کار یک دارو را تغییر دهد. این می ‌تواند مضر باشد یا از کارکرد صحیح دارو جلوگیری کند.

برای کمک به اجتناب از تداخلات، پزشک شما باید تمام داروهای تان را به دقت مدیریت کند. دقت کنید که در مورد تمام دارو ها، ویتامین ‌ها، یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. برای اینکه بفهمید که این دارو چگونه ممکن است با چیز دیگری تداخل داشته باشد، با پزشک یا داروساز صحبت کنید.

مثال ‌هایی از داروهایی که می ‌توانند باعث تداخل با دوتاستراید شوند در زیر آورده شده ‌اند.

داروهای ایدز

 مصرف دوتاستراید با داروهای مورد استفاده برای درمان HIV که به نام بازدارنده‌ های پروتئاز نامیده می شوند می‌تواند باعث ماندگاری  بیشتر دوتاستراید در خون شما شود. این می ‌تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

نمونه ‌هایی از این داروها عبارتند از:

atazanavir یا آتازاناویر Darunavir یا داروناویر fosemprenavir indinavir lopinavir یا لوپیناویر Nelfinavir یا نلفیناویر Ritonavir یا ریتوناویر Saquinavir یا ساکویناویر tipranavir داروهای عفونت قارچی:

مصرف دوتاستراید با داروهای خاصی که برای درمان عفونت ‌های قارچی به کار می‌ رود می ‌تواند باعث ماندگاری بیشتر دوتاستراید در خون شما شود. این می ‌تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

نمونه ‌هایی از این داروها عبارتند از:

itraconazole یا ایتراکونازول ketoconazole یا کتوکونازول posaconazole voriconazole یا وریکونازول داروهای فشار خون

مصرف دوتاستراید با داروهای خاصی که برای درمان فشار خون بالا به کار می‌ روند می ‌تواند باعث ماندگاری بیشتر دوتاستراید در خون شما شود. این می‌ تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از:

verapamil یا وراپامیل Diltiazem یا دیلتیازم داروی ریفلاکس اسیدی

مصرف دوتاستراید با داروهای خاصی که برای درمان ریفلاکس اسیدی به کار می‌ روند می ‌تواند باعث ماندگاری بیشتر دوتاستراید در خون شما شود. این می ‌تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

آنتی بیوتیک

مصرف سیپروفلوکساسین با دوتاستراید می ‌تواند باعث ماندگاری بیشتر دوتاستراید در خون شما شود.

خوردن همزمان این داروها می‌ تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

تذکر: هدف ما این است که اطلاعات موجود و فعلی را به شما ارائه کنیم. با این حال، به دلیل تداخلات دارویی متفاوت در هر فرد، ما نمی‌ توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام فعل و انفعالات ممکن باشد. این اطلاعات جایگزین توصیه‌ های پزشکی نیستند. همیشه در مورد تداخلات احتمالی با همه دارو های تجویزی، ویتامین‌ ها، گیاهان و مکمل ‌ها با پزشک خود صحبت کنید.

دوتاستراید

هشدارها و خطرات

دوتاستراید با چندین هشدار همراه است.

هشدار آلرژی

دوتاستراید می ‌توانند موجب واکنش آلرژیک شدید شود. نشانه ‌ها می‌ توانند شامل:

زخم تورم صورت، زبان و یا گلو مشکلات تنفسی واکنش‌های جدی پوستی مانند پوسته پوسته شدن پوست

باشند.

اگر واکنش آلرژیک دارید، به پزشک خود یا مرکز کنترل مسمومیت محلی زنگ بزنید. اگر علائم شما شدید است، به 115 زنگ بزنید و یا به نزدیک ‌ترین اورژانس مراجعه کنید.

اگر تا به حال یک واکنش آلرژیک به این دارو یا مهارکننده‌ های  5 alpha-reductaseداشته اید، این دارو ها را دوباره مصرف نکنید. مصرف دوباره آن می‌ تواند کشنده باشد (باعث مرگ شود).

هشدار برای افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند

برای افراد مبتلا به بیماری کبد:

بدن شما ممکن است قادر به پردازش صحیح دوتاستراید نباشد. این ممکن است باعث ماندگاری بیشتر دوتاستراید در خون شما شود، که می ‌تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

برای زنان باردار:

دوتاستراید یک داروی حاملگی زیرشاخه X  است. داروهای زیر گروه X نباید در طول دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرند.

اگر یک زن باردار است و یک جنین پسر را در رحم خود دارد و بطور اتفاقی با بلعیدن یا لمس کردن، دوتاستراید در بدن او نفوذ کند، ممکن است نوزاد با اندام‌ های جنسی ناقص به دنیا بیاید.

اگر همسر شما حامله است و یا در حال برنامه ‌ریزی برای باردار شدن است و پوست او در تماس با دوتاستراید قرار گرفته است، باید فورا منطقه را با آب و صابون شست و شو دهید.

برای زنان شیرده:

دوتاستراید نباید هرگز در طی مدت شیردهی مصرف شود. مشخص نیست که آیا دوتاستراید از شیر مادر عبور می‌ کند یا خیر.

برای کودکان:

دوتاستراید نباید برای کودکان مورد استفاده قرار گیرد. این دارو به عنوان یک داروی ایمن یا موثر در کودکان ایجاد نشده است.

دوتاستراید تداخلات دارویی عوارض دوتاستراید

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات