تبلیغات

حداقل سالی 10 میلیارد در موزه ملک هزینه می‌کنیم/از لحاظ بودجه‌ای به آستان قدس متصل نیستیم

غلامرضا خواجه سروی در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه موزه ملک در میان موزه‌های وقفی به لحاظ آثار منحصر به فردی که دارد جزو اولین‌ها محسوب می‌شود، گفت: برای ما جذب مخاطب بسیار مهم است و در این زمینه تلاش می‌کنیم تا کتابخانه و موزه ملک را که تا حد زیادی در تهران ناشناخته است معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه موزه ملک ظرفیت عظیمی دارد که باید در ایران هم شناخته شود، گفت: تخصصی که ما در مرمت کتب خطی و تابلوهای نقاشی نفیس داریم به حدی است که کتابخانه‌های سایر کشورها که آثار خطی دارند همچون پاکستان، هند و عتبات خواهان دریافت خدمات از ما هستند. 

خواجه‌ سروی اظهار کرد: در صورتی که امکانات مالی ما تأمین شود در برنامه خود راه‌اندازی بخش‌های جدید را گنجانده‌ایم چرا که هنوز واقفانی هستند که کتاب وقف می‌کنند و یا افرادی هستند که اقدام به فروش اشیای منحصر به فرد می‌کنند و در حال حاضر گنجینه غنی در موزه ملک وجود دارد.

مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک  ادامه داد: افرادی بودند که نقاشی‌های منحصربه‌فرد، کتاب و یا طرح‌های قدیمی را برای فروش به موزه آوردند و کارشناسان ما پس از بررسی اقدام به قیمت‌گذاری وخرید آثار کردند تا در موزه به نمایش گذاشته شود.

وی در پاسخ به این سؤال که اعتبارات موزه از کجا تأمین می‌شود گفت: تمامی اعتبارات ما از موقوفات آقای ملک و زمین‌های کشاورزی ایشان در مشهد تأمین می‌شود و با توجه به اینکه موزه ملک وقف آستان قدس رضوی است به هیچ عنوان از لحاظ بودجه‌ای به آستان قدس متصل نیستیم.

خواجه سروی با گلایه از برخی بی‌توجهی‌ها نسبت به موزه ملک گفت: ما حداقل سالی 10 میلیارد در موزه هزینه می‌کنیم اما در 6 ماه گذشته تعداد بازدیدهای اینترنتی و حضوری ما 13 هزار نفر بوده است که این رقم کمی است و یکی از دلایل ‌آن این است که ما در همسایگی وزارت خارجه قرار داریم و این وزارتخانه با نرده‌کشی‌هایی که انجام داده بیشتر چهره امنیتی به موزه ملک داده است.

مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک  ادامه داد: همین امر باعث شده تا بسیاری از گردشگران به خصوص گردشگران خارجی موزه ما را یک مکان امنیتی تصور کند و به سمت آن نیاید. ما در این زمینه چند بار به آقای ظریف نامه نوشته‌ایم اما هنوز جوابی نگرفته‌ایم، این در حالی است که موزه ملک مورد علاقه افراد خارجی است. 

وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس نظر واقف و تولیت آستان قدس باید موزه ملک یک پایگاه فرهنگی باشد، ما هم در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای را با مؤسسه فرهنگی اکو به امضا رسانده‌ایم ضمن اینکه با نهاد کتابخانه‌های عمومی و کتابخانه ملی همکاری خود را آغاز کرده‌ایم و تمام تلاش خود را برای معرفی بیشتر این موزه به کار می‌گیریم.

انتهای پیام/

حداقل میلیارد هزینه بودجه آستان نیستیم

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات